fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lietadlo s ruským opozičným politikom Navaľným pristálo v Berlíne

Alexej Navaľnyj. FOTO - TASR (AP)

Zdravotnícke lietadlo s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným, ktorého vo štvrtok z dôvodu možnej otravy hospitalizovali v ruskom meste Omsk, pristálo v sobotu v Berlíne. Informovala o tom agentúra AFP.

Lietadlo prenajaté nemeckou mimovládnou organizáciou Cinema for Peace pristálo na letisku Berlín-Tegel o 08.47 h miestneho času, uviedla AFP s odvolaním sa na internetovú službu Flightradar24. Letecký prevoz Navaľného z Omska do renomovanej nemocnice Charité v nemeckej metropole povolili lekári v Omsku až po tom, keď sa jeho stav stabilizoval.

Predtým totiž prevoz do Nemecka odmietali, tvrdiac, že jeho zdravotný stav takýto transport neumožňuje. V priebehu piatka však k chorému pustili nemeckých lekárov, ktorí ho vyšetrili a skonštatovali, že jeho prevoz je možný. Navaľného manželka Julija sa so žiadosťou o povolenie transportu obrátila na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Trump tvrdí, že Obama a Hillary tlačili USA do konfliktu

Navaľnyj (44) pocítil vo štvrtok počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy nevoľnosť a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do tamojšej nemocnice. Podľa svojej hovorkyne bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola pridaná do šálky ranného čaju. Podľa lekárov následne upadol do kómy a musel byť napojený na pľúcnu ventiláciu. Jeho stav označili za vážny.

Lekári v Omsku však uviedli, že v pacientovom tele nijaké stopy po otrave nenašli. Zdravotné ťažkosti podľa nich mohla vyvolať porucha metabolizmu, v dôsledku ktorej mu prudko poklesla hladina cukru v krvi. Na oblečení a prstoch Navaľného sa však podľa nich našli stopy bližšie nešpecifikovaných priemyselných chemikálií.

Šokujúci príbeh z Ruska. Pacientku vyhlásili za mŕtvu, ráno ju našli v márnici živú!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info