HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Posádka ISS sa presťahuje do ruského modulu kvôli „nadmernému“ úniku vzduchu

Medzinárodná vesmírna stanica ISS / Zdroj: Pixabay.com

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bola zistená „nadmerná“ miera unikajúceho vzduchu. Posádka teraz strávi víkend v izolácii, kým sa neodstráni problém, informuje portál RT.

Menší únik bol prvýkrát odhalený agentúrou NASA vo štvrtok. Miera unikajúceho vzduchu je stále v rámci „špecifikácií segmentu“ a neexistuje žiadne bezprostredné nebezpečenstvo pre stanicu alebo jej posádku, zdôraznila agentúra.

Cez víkend budú všetky segmenty ISS izolované so zatvorenými poklopmi, zatiaľ čo posádka sa dočasne presťahuje do ruského modulu.

„Skúška by mala určiť, ktorý modul má vyššiu netesnosť. Americkí a ruskí špecialisti očakávajú, že predbežné výsledky by mali byť k dispozícii na preskúmanie do konca budúceho týždňa,“ uviedla NASA.

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos tiež potvrdila túto poruchu a ubezpečila verejnosť, že posádke nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Ruské médiá naznačujú, že únik pochádza z amerických modulov, citujúc zdroje z vesmírneho priemyslu.

K poslednému veľkému incidentu úniku vzduchu na vesmírnej stanici došlo v roku 2018, keď posádka objavila dieru v ruskej kozmickej lodi Sojuz predtým, ako otvor vyplnila tmelom.

Venezuela údajne rokuje s Iránom o nákupe rakiet

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info