fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Peking ukončil právnu spoluprácu medzi Hongkongom a USA

Na snímke pohľad na panorámu obchodnej štvrte v Hongkongu 13. júla 2020. FOTO TASR/AP

Čína ukončila zmluvu o právnej pomoci medzi Hongkongom a Spojenými štátmi americkými na základe rozhodnutia Washingtonu ukončiť tri dvojstranné dohody s poloautonómnym mestom, informuje portál RT.

Hongkonský osobitný administratívny región ukončuje časť svojej právnej spolupráce s Washingtonom, uviedlo vo štvrtok čínske ministerstvo zahraničných vecí.

„Naliehame na USA, aby napravili svoje chybné rozhodnutie a prestali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny,“ uviedol hovorca ministerstva Zhao Lijian.

Pozastavenie platnosti zmluvy prichádza niekoľko hodín po tom, čo USA uviedli, že ukončia dohody s Hongkongom o vydávaní utečencov a oslobodení lodí od daní.

„Žiadna kolonialistická moc alebo hrozba“ nemôže odradiť turecké operácie v Stredomorí, varuje Erdogan

Hongkonská vláda toto rozhodnutie odsúdila ako kontraproduktívne a uviedla, že „spôsobí problémy vo vzťahoch medzi Čínou a USA, pričom Hongkong bude použitý ako pešiak“.

Ministerstvo zahraničných vecí USA ukončilo bilaterálne dohody ako súčasť výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa, ktorého cieľom je penalizovať hongkonskú vládu a Peking za nový zákon o národnej bezpečnosti, ktorý bol prijatý poloautonómnym mestom.

Začiatkom tohto mesiaca Čína uvalila sankcie na niekoľko zákonodarcov USA ako odvetu za hospodárske obmedzenia zavedené Washingtonom proti 11 úradníkom vrátane výkonnej riaditeľky Carrie Lamovej, ktorá bola obvinená z potláčania slobôd v meste.

Vo Švédsku vzniká nová arabská strana a sľubuje „prevziať zodpovednosť za svoj ľud“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info