HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ministerstvá stanovujú kritériá pre odmeňovanie za prácu počas pandémie

Ilustračné foto - TASR

Jednotlivé rezorty stanovujú kritériá pre spravodlivé odmeňovanie pracovníkov, ktorí počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu pracovali v takzvanej prvej línii. V pondelok (17. 8.) štát na tento účel určil balík vo výške 50 miliónov eur. Peniaze dostanú sestry, lekári, vojaci, policajti, hasiči či zamestnanci domovov sociálnych služieb.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v súčasnosti na tento účel sumarizuje počet zamestnancov zariadení sociálnych služieb a ďalších zamestnancov, ktorí pracovali v prvej línii,“ uviedla pre TASR hovorkyňa MPSVR Veronika Husárová. „Minister Milan Krajniak (Sme rodina) považuje za dôležité aj takýmto spôsobom oceniť zamestnancov, ktorí sa počas tohto obdobia starali a stále sa starajú o našich najzraniteľnejších obyvateľov,“ doplnila.

Aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) sa bude podľa svojich slov snažiť zadefinovať spravodlivé kritériá pre všetkých zdravotníkov, ktorí budú v prvej línii. „Musíme si najprv dohodnúť, tie štyri rezorty, akým spôsobom si rozdelíme balík, ktorý nám pán premiér určil,“ reagoval na otázku, kto dostane odmeny zo sľubovaného balíka vo výške 50 miliónov eur.

AKTUALIZOVANÉ: Testy vo štvrtok na Slovensku odhalili 123 nových nakazených koronavírusom

Rezort obrany podľa hovorkyne Martiny Kovaľ Kakaščíkovej už identifikoval profesionálnych vojakov a tiež civilných zamestnancov, ktorí bojovali s pandémiou v prvej línii. „Bez pochýb si zaslúžia morálne, ale aj finančné ohodnotenie. Počet sme odovzdali MPSVR SR, ktoré v tejto súvislosti zriadilo odbornú komisiu,“ uviedla pre TASR Kovaľ Kakaščíková.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) predpokladá, že odmeny by mohli byť vyplatené čoskoro. O téme sa rozprával aj s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), ministerstvo si podľa neho stanovuje kľúč a do konca týždňa by mohli byť dohodnutí. Budúci týždeň by Ministerstvo financií SR previedlo peniaze na odmeny, ktoré by mali byť na účtoch ľudí ideálne do konca augusta.

Mimoriadne finančné odmeny pre zamestnancov nemocníc a pracovníkov zariadení sociálnych služieb, ktorí v dôsledku pandémie nového koronavírusu pracovali v rizikovom prostredí, zaviedli aj v susednej Českej republike. České ministerstvo zdravotníctva spustilo dotačný program, v rámci ktorého rozdelí medzi poskytovateľov lôžkovej starostlivosti približne 11 miliárd korún.

Firma z Kičurovej kauzy dodnes nevrátila štátu milióny eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info