HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kremeľ zaželal otrávenému Navaľnému „skoré uzdravenie“

Na snímke zástupca nemocnice Anatolij Kaliničenko poskytuje rozhovor novinárom pred nemocnicou, v ktorej je hospitalizovaný Alexej Navaľnyj v Omsku 20. augusta 2020. Foto: TARS/ AP /Evgeniy Sofiychuk

Navaľnyj bol pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola primiešaná v šálke čaju.

Kremeľ želá „skoré uzdravenie“ ruskému opozičnému politikovi a ostrému kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina Alexejovi Navaľnému, ktorého údajne vo štvrtok otrávili, v dôsledku čoho upadol do kómy a je v ohrození života. Informovala o tom vo agentúra AFP.

„Vieme o týchto informáciách a tiež to, že je vo vážnom stave. Tak, ako v prípade každého ruského občana, mu želáme skoré uzdravenie,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Navaľnyj (44) pocítil nevoľnosť počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa hovorkyne bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola primiešaná v šálke čaju. Navaľnyj tento čaj pil na letisku pred odletom a podľa Jarmyšovej to bolo jediné, čo ráno vypil.

Počatie po 40. roku veku už nemá byť zdravotným dôvodom na úhradu interrupcie

Lekári, ktorí sa o Navaľného starajú, pracujú podľa agentúry AFP na záchrane jeho života. „Robia všetko možné, aby mu zachránili život,“ uviedol Anatolij Kaliničenko z jednotky intenzívnej starostlivosti omskej nemocnice.

Toxín sa podľa lekárov zrejme do tela vstrebal rýchlejšie vďaka horúcemu nápoju. Presnú diagnózu pacienta zatiaľ nezverejnili. Navaľnyj nie je jediný predstaviteľ ruskej opozície, u ktorého sa prejavili príznaky otravy.

Člena ruskej skupiny Pussy Riot Piotra Verzilova museli v roku 2018 prijať do nemocnice v Berlíne po tom, ako sa uňho prejavili príznaky otravy. Z rovnakých dôvodov v rokoch 2015 a 2017 hospitalizovali jedného z vodcov ruskej opozície Vladimira Kara-Murzu.

Andy Hryc po boji s leukémiou opäť na pľaci: A zase chudší!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info