fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sociálna poisťovňa v prvom polroku zamietla takmer osem percent žiadostí o dôchodok

Ilustračné foto : SITA

Sociálna poisťovňa v prvom polroku zamietla takmer 8 percent žiadostí o dôchodok. Zamietla celkovo 4 137 žiadostí o dôchodok, pričom podľa druhu dôchodku najväčší podiel – vyše 68 % – predstavovali zamietnuté žiadosti o invalidný dôchodok (2 829 žiadostí).

Ako Sociálna poisťovňa v stredu informovala, zamietla tiež 581 žiadostí (14 %) o predčasný starobný dôchodok a 433 žiadostí (10,4 %) o starobný dôchodok. V skupine s najmenším podielom zamietla 187 žiadostí (4,5 %) o sirotský dôchodok, 80 žiadostí (1,9 %) o vdovský a 27 žiadostí (0,6 %) o vdovecký dôchodok.

„V tom istom období Sociálna poisťovňa prijala 53 373 žiadostí o niektorú z dôchodkových dávok a pozitívne vybavila 41 024 takýchto žiadostí. Pri porovnaní množstva zamietnutých žiadostí s počtom prijatých, podiel zamietnutých predstavoval necelých 8 %,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou v Sociálnej poisťovni Peter Višváder.

Dôvodom zamietnutia žiadostí bolo v prevažnej väčšine nesplnenie základných podmienok potrebných na priznanie nároku na dôchodkovú dávku. „Pri žiadostiach o predčasný starobný dôchodok bola najčastejšou príčinou zamietnutia skutočnosť, že suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec požiadal o jeho priznanie, nebola vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu (od 1. júla 2020 je životné minimum 214,83 eura),“ priblížil Višváder. Pri zamietnutých žiadostiach o invalidný dôchodok bolo podľa neho v prevažnej miere dôvodom nesplnenie zdravotných podmienok určujúcich vznik invalidity.

MIMORIADNE: V utorok pribudlo 100 nakazených novým koronavírusom (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info