fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

O vydržaní majetku bude môcť rozhodnúť len súd, tvrdí Kolíková

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). FOTO TASR - Jakub Kotian

Súd bude môcť ako jediný potvrdiť vydržanie majetku. Uviedla to dnes po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Doposiaľ mohli o vydržaní majetku rozhodnúť notári. Táto ich právomoc teda bude už len na súdoch.

Ministerstvo sa rozhodlo upraviť legislatívu pre mnohé kauzy, v ktorých bol postup notárov pri rozhodovaní o vydržiavaní majetku spochybňovaný. Do medzirezortného pripomienkového konania plánuje rezort zaradiť aj novelu zákona o civilno sporový poriadok a exekútorský poriadok. Novely majú za cieľ zefektívniť vymáhateľnosť práva.

Zmena exekútorského poriadku súvisí s potrebou zaviesť opatrenia pre exekútorov, ktoré sú účinnejšie pre vymoženie povinností, ktoré sú nepeňažnej povahy. Opatrenie by do budúcnosti mohlo pomôcť aj v takých prípadoch, ako bol napríklad známy spievajúci dom v Štúrove, či v prípadoch stavieb, ktoré mali byť na základe súdneho rozhodnutia odstránené a napriek tomu naďalej stoja.

Takéto ignorovanie súdneho rozhodnutia môže po novom vyjsť previnilca až 30-tisíc eur, alebo príde o vodičský preukaz, prípadne mu zablokujú a znemožnia používať jeho veci.

Štát bude aj naďalej pokračovať vo vyplácaní prvej pomoci ľuďom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info