HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ako americká tajná služba drzo získava údaje o občanoch

sledovanie polohy
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Prečo by si mali úrady prácne podľa zákona získavať súdne príkazy a povolenia, ak sa to dá jednoducho kúpiť? Americká tajná služba – nie až tak tajne – potrebné údaje nezískava. Nakupuje si ich.

Už niekoľko rokov služba Babel Street predáva zhromaždené informácie o polohe používateľov z USA americkým spravodajským agentúram. Pohraničná stráž, colná správa a tajná služba platia milióny za obchádzanie súdnych príkazov. Píše o tom diepresse.com.

Pri všetkých varovných správach, že TikTok môže zhromažďovať údaje o používateľoch z USA a odovzdávať ich čínskej vláde, sa často „zabúda“, že rovnako veľký záujem majú americké tajné služby o informácie o svojich krajanoch. Novo publikovaný dokument dokazuje, že americká tajná služba United States Secret Service získala informácie o polohe „záujmových“ američanov prostredníctvom kontroverznej spoločnosti v oblasti sociálnych médií s cieľom obísť súdny príkaz.

Na základe ochrany poskytovanej štvrtým dodatkom Ústavy USA musia orgány činné v trestnom konaní zvyčajne získať zatykač alebo súdny príkaz na získanie údajov o polohe podozrivého. Najvyšší súd USA v roku 2018 dokonca rozhodol, že policajní dôstojníci potrebujú zatýkací rozkaz na zhromažďovanie údajov o polohe z mobilných telefónov prevádzkovaných sieťovými operátormi. Systém Loca-X však toto všetko môže takmer legálne obísť.

Americké tajné služby sa obávajú zasahovania do prezidentských volieb

Babel Street je svetová spoločnosť poskytujúca údaje. Táto technológia umožňuje klientom identifikovať, organizovať a analyzovať údaje bez ohľadu na ich polohu alebo používateľský jazyk. Píše o nej portál securityinfowatch.com.

Softvér Babel Street dokáže rýchlo dešifrovať všetky verejne dostupné alebo súkromné ​​zdroje údajov. S pomocou nástrojov Babel Street sú analytici schopní ľahko filtrovať informácie, ktoré sa dajú použiť nekonečným množstvom spôsobov. Babel Street je v súkromnom vlastníctve a má ústredie vo Washingtone, DC, s kanceláriami v Londýne a Canberre.

Babel Street ponúka produkt s názvom Locate X, ktorý je určený na zhromažďovanie anonymizovaných údajov o polohe z rôznych populárnych aplikácií, ktoré používatelia nevedomky nainštalovali do svojich telefónov. To znamená, že používatelia vo všeobecnosti súhlasili s dopytom na údaje o polohe pri sťahovaní, ale určite neboli informovaní o tom, na čo sa tieto údaje používajú. Zvyčajne neškodné aplikácie spájajú údaje, anonymizujú ich a predávajú ich dobre platiacim záujemcom. Medzi zákazníkov patria imigračné úrady, colná a hraničná ochrana, ako aj tajná služba.

Pomocou tohto softvéru je možné „kresliť digitálnu mapu okolo adresy alebo oblasti, v ktorej sa sledovaný nachádza a byť schopný presne určiť mobilné zariadenia“. Podľa správy časopisu Motherboard tajná služba využila služby systému Loca X napríklad pri vyšetrovaní rozsiahlych podvodov s kreditnými kartami.

Vďaka zmenám v podmienkach používania v operačnom systéme Android spoločnosti Google, ako aj v systéme iOS spoločnosti Apple sa používatelia môžu sami rozhodnúť, ktoré povolenia udelia aplikáciám. Je tiež možné obmedziť odovzdávanie informácií o polohe. To znamená, že používateľ môže určiť, kedy má aplikácia k nej prístup. V ideálnom prípade iba vtedy, ak sa aplikácia momentálne aktívne používa.

Trump povedal, že tajné služby sa mýlia ohľadom hrozieb zo strany Iránu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info