fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Z pohľadu lekárov je zdravotníctvo pre túto vládu nič iné, len výsmech

Ilustračné foto / SITA

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) je vážne znepokojený vyhláseniami premiéra Igora Matoviča (OĽANO), ako i mediálnou komunikáciou ministerstva zdravotníctva k odmeňovaniu zdravotníkov, ktorí boli v prvej línii počas pandémie ochorenia COVID-19. Reagoval tak na pondelkové (17. 8.) vyhlásenia predsedu vlády, podľa ktorého by sa odmeny pre pracovníkov v prvej línii nemali týkať lekárov.

„Sme presvedčení, že nekompetentnosť a amaterizmus tejto vlády sa prejavuje každý deň v čoraz väčšom meradle a vo všetkých oblastiach. Žiadna krajina neprehodila cez palubu tých, bez ktorých by sme pandémiu nezvládali s tak nízkymi stratami na životoch, ako to urobilo Slovensko,“ uviedol ZAP vo svojom stanovisku pre TASR.

Zväz podotýka, že nielen zdravotné sestry, policajti či vojaci, ale predovšetkým lekári, tak v nemocniciach ako i v ambulanciách, dennodenne bez adekvátneho zabezpečenia osobnými ochrannými pracovnými pomôckami, v rizikovom veku a bez pomoci štátu stáli pri pacientoch a podľa nariadených opatrení poskytovali potrebnú zdravotnú starostlivosť najlepšie, ako mohli a vedeli.

„Sme sklamaní, nahnevaní, ale predovšetkým demotivovaní nezáujmom vlády SR o tých, bez ktorých žiadna spoločnosť nedokáže fungovať. V kontexte tejto absolútne neopodstatnenej dehonestácie lekárov sú tézy programového vyhlásenia vlády o nevyhnutnosti zvyšovania počtu zdravotníkov a motivovania návratu na Slovensko tých, ktorí odišli za lepšími podmienkami práce do zahraničia, len prázdnymi sľubmi,“ uviedla výkonná riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ZAP Zuzana Dolinková. Pod taktovkou súčasného vedenia rezortu zdravotníctva a premiéra Matoviča podľa nej upadá slovenské zdravotníctvo každým dňom viac a viac do záhuby.

Nie je dôvod niečo meniť, hovorí Hlas – SD o odluke cirkví od štátu

Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay si myslí, že rétorika politikov je zameraná na tie skupiny pracovníkov, kde si potrebujú prihriať „polievočku“. Upozornil, že vo vytvorených červených zónach v nemocniciach boli zamestnanci rôznych profesií.

Potrebné je myslieť aj na laboratóriá, lekárov, verejných zdravotníkov, sanitárov a ďalších zamestnancov v priamom kontakte s pacientmi alebo inými fyzickými osobami. Argumentácia premiéra, že lekári a iné skupiny zarábajú viac a že sa teraz zamerali najmä na tých, ktorí majú dlhodobo nízke príjmy, je šokujúca,“ skonštatoval predseda vo svojej reakcii.

Každý, kto sa zapojil do potrebných činností, by mal byť podľa Szalaya odmenený bez ohľadu, na ktorom poste je a koľko zarába. „Osobný prínos a nasadenie by mali byť tými hlavnými kritériami pre  vyjadrenie poďakovania aj finančnými prostriedkami,“ poznamenal.

Žiga odmieta tvrdenia Matoviča o uzatváraní zmlúv na predražené právne služby

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vo svojej reakcii uviedla, že s nevôľou a nepochopením prijala správu prezentovanú premiérom Matovičom na pondelkovej tlačovej konferencii. „Vyjadrenie pána premiéra považujeme za veľmi nevhodné. ANS nesúhlasí a protestuje, aby lekári, ktorí boli v prvej línii pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v záchrannej zdravotnej službe, na urgentných príjmoch, v pohotovostiach či na intenzívnych lôžkach, neboli odmenení spolu s ostatnými pracovníkmi pracujúcimi v rizikovom prostredí a upozorňuje, že diskriminačný prístup voči lekárom v súvislosti s prichádzajúcou druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 by mohol oslabiť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedla ANS.

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) vyjadruje nad vyjadreniami premiéra rozhorčenie. Protestuje a nesúhlasí s tým, aby boli diskriminovaní lekári, zubní lekári, záchranári a zdravotné sestry. „Ak má premiér výhrady voči lekárskemu stavu, je nevyhnutné s ním komunikovať, vzájomne sa informovať a riešiť reformu zdravotného systému k spokojnosti zdravotníckych pracovníkov, ako aj pacientov,“ konštatuje prezident SKZL Igor Moravčík. Vyjadrenia Matoviča k lekárom pôsobia podľa neho dehonestujúco a nemajú opodstatnenie v racionálnom prejave predsedu vlády SR.

Potrebujeme audit právnych služieb i posilnenie štátnych kapacít, tvrdí Remišová

Asociácia súkromných lekárov SR v otvorenom liste adresovanom premiérovi vyjadruje veľké sklamanie a nedôveru voči jeho vyjadreniam. Upozorňuje, že počas prvej vlny pandémie stáli na svojich miestach a poskytovali zdravotnú starostlivosť, hoci bojovali s nedostatkom ochranných pomôcok a absentujúcimi jednoznačnými usmerneniami.

Matovičove vyjadrenia označuje asociácia za studenú sprchu pre všetkých lekárov. „Vaším vyjadrením naznačujete, že trend postoja k profesii lekára sa nezmenil. Osobitne v ambulantnom sektore, ktorý je finančne a spoločensky nedocenený,“ píše sa v otvorenom liste. Premiér Matovič v pondelok vyhlásil, že finančné odmeny vyčlenené pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie pracovali v rizikovom prostredí, v takzvanej prvej línii, by sa nemali týkať lekárov. Týkať sa majú len sestier.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info