HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovenský vodohospodárskych podnik kupoval nevyužiteľné stroje za státisíce eur, tvrdí Budaj

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému pochybenia vo verejných obstarávaniach Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Odštepný závod Bratislava. Predošlé vedenie nakupovalo zariadenia, ktoré nemajú využitie v Bratislave 18. augusta 2020. FOTO TASR – Dano Veselský

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) nakupoval v praxi nepoužiteľné stroje za státisíce eur. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Interný audit ministerstva životného prostredia (MŽP) mal odhaliť, že predošlé vedenie SVP uskutočnilo tri pochybné verejné obstarávania. Do kameňolomu pri Devíne údajne kúpili dve drvičky kameňov za vyše 1,75 milióna eur.

Tie pritom podľa Budaja nezodpovedajú požiadavkám vedenia kameňolomu, pretože nie sú schopné drviť tak tvrdý ani veľký kameň, aký sa v kameňolome nachádza a zároveň je namiesto 200 ton schopný spracovať naraz 90 ton odpadu. Podľa ministra tak v kameňolome stoja dve drvičky kameňa, ktoré sú prakticky nepoužiteľné.

„Usúdili sme, že pán riaditeľ Dúcz (Jozef Dúcz, pozn. SITA), ktorý už v tejto chvíli nie je riaditeľom Odštepného závodu Bratislava, nezabezpečil ochranu práv objednávateľa,“ povedal Budaj. Podľa neho pritom dodávateľ meškal s dodávkou strojov, takže bývalý riaditeľ SVP mohol na základe zmluvy vyvodiť voči dodávateľovi sankcie, čo však neurobil. Výsledkom sú dva nevyužité stroje, ktoré stoja v areáli kameňolomu.

Policajti objasňujú júlovú bankovú lúpež, hľadajú muža z kamerových záznamov

SVP uskutočnilo aj súťaž na pásové rýpadlá, ktoré ťažia štrk, nánosy a íl z koryta rieky. Tie by mali byť umiestňované na vodu na pontónoch. SVP však objednalo stroje za vyše 700-tisíc eur bez pontónov. Tým pádom sú podľa Budaja v praxi nepoužiteľné. Tretím podozrivým nákupom bol nákup kompy, teda prievoznej lode. Tá bola pôvodne objednávaná ako štvormotorová.

Pôvodná kúpna zmluva sa však napokon zmenila dodatkom a namiesto štvormotorovej kompy bola dodaná dvojmotorová kompa. Suma sa zmenila z 2,90 milióna eur na 2,77 milióna eur. Pôvodne mali byť peniaze dodávateľovi dané pri dodaní kompy, dodatok zmluvy však zmenil spôsob vyplatenia.

Bývalý šéf štátnych rezerv Kičura je stále členom Rady Protimonopolného úradu, podľa TIS by ho mala vláda odvolať

Peniaze SVP uložila na účet v banke, odkiaľ sa mali uvoľniť po dodaní dočasného plavebného povolenia. Budaj spochybnil, či „zľava“ za to, že kompa bude iba dvojmotorová, bola adekvátna. Všetky tri obstarávania označil za podozrivé a vyjadril obavy z machinácií s nimi.

Budaj informoval, že obstarávania už vyšetruje aj Národná kriminálna agentúra. Na tlačovej konferencii zároveň uviedol, že bude potrebné vytvoriť „blacklist“, teda zoznam firiem, ktoré sa objavujú v podozrivých tendroch. Na zozname by podľa neho mali figurovať aj nekalé praktiky, ktoré sa pri obstarávaniach objavovali a rovnako aj osoby, ktoré pri nich figurovali.

Fico je podľa Matoviča zlodej, čo rozkradol pol republiky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info