fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

OĽaNO robí podľa Fica „zlodejstvá“ cez právne služby, chce preto odvolávať ministra Hegera

Na snímke predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. FOTO TASR - Pavol Zachar

 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) robí „zlodejstvá“ cez právne služby. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

Upozornil na bratislavského advokáta Michala Miškoviča, s ktorým štát podpísal zmluvy na 850-tisíc eur. Fico poukázal na to, že je to právnik blízky ľuďom z OĽaNO, predovšetkým ministrovi financií Eduardovi Hegerovi. Ministra chce preto na septembrovej parlamentnej schôdzi odvolávať z funkcie. V súvislosti s právnikom Miškovičom taktiež očakáva reakciu tretieho sektora.

„Nie je možné, aby na seba človek nabral zmluvy za státisíce eur. Na každej súťaži sa zúčastnili tie isté tri firmy a vždy zvíťazil pán Miškovič, blízky priateľ pána Hegera. Je nepredstaviteľné, aby sa robili takéto zlodejstvá cez poskytovanie právnych služieb. Musí preto prísť návrh na odvolanie ministra Hegera z funkcie, lebo je to bohapusté vyťahovanie peňazí zo štátneho rozpočtu. Je to čistý biznis hnutia OĽaNO,“ uviedol Fico.

Bývalý šéf štátnych rezerv Kičura je stále členom Rady Protimonopolného úradu, podľa TIS by ho mala vláda odvolať

V tejto súvislosti vyzval ku konaniu tretí sektor, predovšetkým Nadáciu Zastavme korupciu a mimovládnu organizáciu Transparency International Slovensko (TIS). „Tieto organizácie sú ticho, lebo ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) im sľúbila milión eur, čo je päťnásobne viac v porovnaní s minulým rokom. Vyzývam preto tretí sektor, nebuďte ticho, lebo to, čo robí pani Remišová voči vám, je politická korupcia,“ vyhlásil predseda Smeru-SD. Ak budú pri tejto kauze mlčať, nikdy viac tieto inštitúcie nebude možné podľa jeho slov brať vážne.

Na to, že štát podpísal s bratislavským advokátom Michalom Miškovičom zmluvy za 850-tisíc eur, ako prvý upozornil portál Aktuality.sk. Od národnej lotériovej spoločnosti Tipos získala právnická firma zákazku na poradenské služby za 307-tisíc eur, s ministerstvom životného prostredia podpísali zmluvu za 235-tisíc eur a so Slovenským pozemkovým fondom za 287-tisíc eur. Poradenské služby za 195-tisíc eur poskytuje od roku 2019 aj žilinskej župe na čele s členkou OĽaNO Erikou Jurinovou.

Slovenský vodohospodárskych podnik kupoval nevyužiteľné stroje za státisíce eur, tvrdí Budaj

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na to na tlačovej konferencii 17. augusta priblížil, že za vlády Petra Pellegriniho (vznikajúca strana Hlas – sociálna demokracia) využívali ministerstvá niekoľkonásobne predražené služby.

Podľa premiéra platilo ministerstvo životného prostredia za právne poradenstvo 582 eur za hodinu. Okrem právnych služieb štát podľa Matoviča prepláca aj súkromné strážne služby a služby v oblasti poistenia majetku. Všetkých ministrov preto požiadal, aby do dvoch týždňov preverili všetky zmluvy týkajúce sa právneho poradenstva na jednotlivých rezortoch.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info