HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fico obvinil neziskovky z politickej korupcie, Z. Petková to odmieta

Robert Fico (Smer-SD). FOTO TASR - Martin Baumann

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico obvinil neziskové organizácie Nadácia Zastavme korupciu (NZK) a Transparency International Slovensko (TIS) z politickej korupcie.

Podľa Fica neziskovky neinformujú o kauze advokáta Michala Miškoviča pre sľúbené zvýšenie dotácií od ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí). Fico o tom informoval v utorok na tlačovej konferencii. Riaditeľka NZK Zuzana Petková dáva do pozornosti reakciu nadácie na Miškoviča, o dotácie sa neplánuje uchádzať.

Predseda Smeru na tlačovej konferencii narážal na Remišovej minulotýždňové slová o tom, že jej rezort vyčlení na podporu neziskových organizácií viac ako jeden milión eur. Podľa Fica je to päťnásobok sumy, ktorú neziskovky dostali na podporu svojej činnosti v roku 2019.

OĽaNO robí podľa Fica „zlodejstvá“ cez právne služby, chce preto odvolávať ministra Hegera

Okrem toho má Remišová uľahčiť mimovládkam aj byrokraciu súvisiacu so žiadaním týchto peňazí. „Čudujete sa, že sú Zastavme korupciu a Transparency International ticho? Nech by skúsili povedať, že vidia v správaní sa OĽANO netransparentnosť, korupciu, vykrádanie štátnych prostriedkov, kto z nich by dostal dnes tie peniaze?“ pýtal sa Fico.

Petková vidí vo Ficových slovách snahu spochybniť nadáciu, ktorá okrem iného podávala podnet na parlamentný výbor, aby prešetril jeho pobyty v kaštieli s nejasným vlastníckym pozadím. Okrem toho Petková upozornila na fakt, že sa Zastavme korupciu opakovane kriticky vyjadrovali o objednaných právnych službách napríklad pre Slovenský rozhlas. Petková pripomenula tiež vyjadrenie analytičky NZK Xénie Makarovej, ktorá na Miškovičove aktivity a väzby na aktivity a na rezorty pod taktovkou OĽANO reagovala na sociálnej sieti.

Na margo dotácií zo strany rezortu informatizácie uviedla, že sa majú podľa jej informácií vyčleniť pre organizácie, ktoré bojovali s koronakrízou v sociálnej oblasti. NZK sa tak o tieto financie nebude uchádzať.

Slovenský vodohospodárskych podnik kupoval nevyužiteľné stroje za státisíce eur, tvrdí Budaj

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info