HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Africký mor ošípaných diagnostikovali v ďalších dvoch domácich chovoch

Ilustračné foto - TASR

Na Slovensku agrorezort zaznamenal ďalšie dva prípady afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovšie prípady boli potvrdené v obciach Zemplínske Hradište a Luhyňa (okres Trebišov).

Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 16 ohnísk nákazy u ošípaných, z čoho 5 ohnísk je v roku 2020. Agorezort vo vybraných okresoch neodporúča drobnochovateľom chov ošípaných. Agentúru SITA o tom v pondelok informoval Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu agrorezortu.

Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol v pondelok 17.augusta 2020 potvrdený výskyt nákazy AMO v dvoch chovoch domácich ošípaných v okrese Trebišov. Ide o štvrté a piate ohnisko nákazy AMO u domácich ošípaných na Slovensku v roku 2020. Ohniská nákazy sú v obciach Zemplínske Hradište a Luhyňa v oblasti, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych prípadov AMO vírusu u populácie diviakov.

V chove v obci Luhyňa ide o komerčný chov ošípaných s celkovým počtom 380 ošípaných (z toho 35 prasníc). Minulý týždeň v stredu boli u jednej prasnice pozorované zdravotné problémy a prasnica následne náhle uhynula. Privolaní súkromní a úradní veterinárni lekári zhodnotili situáciu a zdravotný stav zvierat na mieste, vykonali odber vzoriek a pitvu uhynutej ošípanej. Počas víkendu v tomto chove uhynuli ďalšie dve prasnice a viacero zvierat prejavuje príznaky afrického moru ošípaných. Všetky uhynuté ošípané boli prevzaté kafilerickým podnikom na bezpečné odstránenie.

Tunel Sitina pre nehodu uzavreli, dopravu komplikuje silný dážď

V chove v obci Zemplínske Hradište ide o registrovaný chov ošípaných s celkovým počtom 16 ošípaných (z toho dve prasnice). V chove taktiež, ako v predchádzajúcom ohnisku, ochorela prasnica, ktorá následne uhynula. Postup súkromných a úradných veterinárnych lekárov bol zhodný ako v predchádzajúcom ohnisku AMO. Zvieratá v ohniskách nákazy, ako aj kontaktné zidentifikované chovy ošípaných, budú depopulované v najbližšom období, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. Vytvorené sú ochranné pásma (3 kilometre) a pásma dohľadu (10 kilometrov) v súvislosti s výskytom AMO (oba prípady) okolo ohnísk AMO.

Vzhľadom na stúpajúce riziko zavlečenia nákazy do drobnochovov ošípaných, agrorezort odporúča drobnochovateľom v okresoch Rimavská Sobota, Rožňava, Košice – okolie, Košice – mesto, Trebišov, Michalovce, Humenné, Veľký Krtíš a Lučenec, dočasné zrušenie chovu domácich ošípaných (porazenie na jatočné využitie) a nezakladanie nových chovov až do odvolania.

AMO bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov, nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch na Slovensku (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota). K dnešnému dňu (17. augusta 2020) na Slovensku evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 16 ohnísk u ošípaných.

Väčšina Slovákov si myslí, že zdravotníctvo je nedostatočne financované a nefunguje dobre

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info