fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko potvrdilo pripravenosť pomôcť Bielorusku

Ruský prezident Vladimir Putin / TASR (AP)

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu opäť telefonoval s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom a potvrdil mu, že Moskva je pripravená poskytnúť Minsku pomoc pri „riešení problémov“.

„Rusko potvrdilo pripravenosť Ruska poskytnúť potrebnú podporu pri urovnávaní vynárajúcich sa problémov na základe princípov zmluvy o vytvorení Zväzového štátu Ruska a Bieloruska, a v prípade potreby tiež v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení tlačovej kancelárie Kremľa. Informuje o tom agentúra TASS.

Obaja prezidenti spolu telefonovali už v sobotu. V novom rozhovore podľa Kremľa znova prebrali situáciu v Bielorusku po kontroverzných prezidentských voľbách, pričom zohľadnili aj „vonkajší tlak na republiku“.

Putin prisľúbil Lukašenkovi pomoc

Tlačové oddelenie bieloruskej prezidentskej kancelárie v oznámení o novom telefonáte uviedlo, že Lukašenko a Putin potvrdili pripravenosť spoločne reagovať na vonkajšie hrozby. „Hlavy štátov viedli podstatné konzultácie o všetkých otázkach. Lídri krajín znova potvrdili dohodu, že v prípade, ak sa situácia zhorší, pokiaľ ide o vonkajšie hrozby, (obe) strany budú reagovať spoločne a v súlade s ustanoveniami Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,“ citovala z vyhlásenia tlačová agentúra BelTA.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku podporil protestujúcich vo svojej krajine (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info