HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Škandál: Najlepšia slovenská vysoká škola je v svetvom rebríčku až za 600 lepšími univerzitami

Ilustračné foto - TASR: Jaroslav Novák

Úspech? Hanba? V každom prípade ide o fakt. V rebríčku svetových univerzít zostali pre Slovensko nelichotivé umiestnenia. Najlepšia slovenská univerzita je až za sedemsto lepšími vo svete

Univerzita Komenského sa v takzvanom Šanghajskom rebríčku najlepších vysokých škôl na svete umiestnila na 601. – 700.  mieste ako jediná slovenská univerzita. V prvej desiatke sú americké a britské školy. Česi obsadili v rebríčkovej tisícke až sedem pozícií.

Takzvaný Šanghajský rebríček patrí medzi najsledovanejšie medzinárodné hodnotenia kvality vysokých škôl. Koncentruje sa na vedeckú a výskumnú úroveň vzdelávacích inštitúcií. Na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť hlavných ukazovateľov. Medzi nimi je aj počet publikovaných vedeckých prác v časopisoch Nature či Science. Sleduje tiež  počet citácií vedcov v databáze Highly Cited Researchers či počet držiteľov Nobelovej ceny, spojených s danou inštitúciou.

Od začiatku zostavovania a zverejňovania rebríčka ARWU sa na prvom mieste drží americká Harvardova univerzita. Najlepšie z českých je na tom Univerzita Karlova na spoločnej 201. až 300. priečke. My sme s bratislavskou Komenského Alma mater na spoločnom 700. až 800. poradí.

Pandémia by mala školstvo naučiť lepšie využívať financie, tvrdí minister

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info