HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin zvoláva mimoriadný summit Bezpečnostnej rady OSN o Iráne

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie v prezidentskej rezidencii Novo Ogarjovo pri Moskve v Rusku 10. augusta 2020. / TASR (AP)

Ruský prezident Vladimír Putin v piatok vyzval členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko, aby zvolali mimoriadnu schôdzu o situácii v Iráne a zamedzili tak eskalácii napätia v Perzskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

Putin navrhol, aby lídri zastupujúci Čínu, Francúzsko, Rusko, Veľkú Britániu, Spojené štáty, Nemecko a Irán prerokovali situáciu cez videoprenos.

„Ide o naliehavú záležitosť,“ vyhlásil Putin. „Diskusia v Bezpečnostnej rade OSN o Iránskej otázke sa stáva čoraz napätejšou.“

Dodal, že Irán sa stal terčom „nepodložených obvinení“. Lídri by sa takisto mali dohodnúť na opatreniach, ktoré posilnia vzájomnú dôveru a bezpečnosť v regióne.

Erdogan hrozí prerušením diplomatických stykov so SAE a zatvorením veľvyslanectva

Spojené štáty v utorok predstavili návrh novej rezolúcie o predĺžení zbrojného embarga OSN voči Iránu na dobu neurčitú. Tento zámer sa stretol s ostrou kritikou od ministrov zahraničných vecí Ruska a Číny. Diplomati niektorých krajín viazaných jadrovou dohodou vyjadrili obavy, že by predĺženie embarga mohlo motivovať Irán, aby odstúpil od dohody a pokračoval v jadrovom programe.

USA sú v prípade, že ich návrh nebude schválený, pripravené aktivovať v rámci jadrovej dohody mechanizmus, ktorým sa obnovia všetky sankcie OSN voči Iránu.

Neustávajúce protesty v Bielorusku si vyžiadali dialóg

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info