fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Netanjahu tvrdí, že „nedošlo k žiadnym zmenám“ v pripojení Západného brehu

Netanjahu
Benjamin Netanjahu / TASR

Izrael je stále odhodlaný pripojiť k sebe časť okupovaného Západného brehu, uviedol premiér Benjamin Netanjahu po dosiahnutí mierovej dohody so SAE, pričom Tel Aviv v rámci dohody súhlasil s pozastavením anexie, informuje portál RT.

„V mojich plánoch na uplatňovanie suverenity nad Judskom a Samáriou, bez koordinácie s USA, sa nič nezmení,“ uviedol Netanjahu vo štvrtok pre lokálnu televíziu, pričom tým odkázal na časti regiónu Západného brehu pod ich biblickými názvami.

Táto poznámka prišla krátko po odhalení mierovej dohody medzi Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom. Okrem iného obsahuje ustanovenie, že Tel Aviv súhlasí s „pozastavením“ svojich plánov na pripojenie.

Izrael a SAE podpíšu dohodu v Bielom dome už v najbližších týždňoch

Netanjahu nestanovil žiadny časový rámec, kedy presne prebehnú jeho plány na zabranie pôdy, ale zjavne sa snažil upokojiť svojich stúpencov.

Dohoda medzi Izraelom a SAE bola prvýkrát oznámená prezidentom USA Donaldom Trumpom na Twitteri začiatkom dňa. Trump označil dohodu za „obrovský prielom“ a označil celú dohodu za „historický“ úspech.

Šéf Bieleho domu zároveň naznačil, že okrem tejto prelomovej dohody sa udialo aj „veľa ďalších zaujímavých vecí“ v spojitosti s ďalšími krajinami a v priebehu nasledujúcich týždňov sa „objaví veľa dôležitých správ“.

Irán odsúdil dohodu medzi Izraelom a SAE

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info