HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ministerstvo školstva chce vytvoriť špecializovaný odpis z registra trestov pre učiteľov, ktorý by zjednodušil proces

Ilustračné foto - TASR

 Ministerstvo školstva chce vytvoriť špecializovaný odpis z registra trestov pre učiteľov. Ten by umožnil jednoduchšie a efektívnejšie preukazovanie bezúhonnosti z pohľadu práce v školstve.

Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, túto možnosť musí najprv prediskutovať s ministerstvom spravodlivosti. Námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó uviedol, že na Generálnej prokuratúre (GP) SR vzrástol v auguste počet žiadostí nových pedagogických zamestnancov o odpis z registra trestov z okresných úradov na 80 žiadostí denne. Priblížil, že v júli si takmer 800 nových záujemcov o pedagogické zamestnanie podalo žiadosť o odpis.

Pre ministerstvo školstva je dôležité, aby v rezorte pracovali bezúhonné osoby. Ministerstvo v súčasnosti eviduje 40 pedagogických alebo odborných zamestnancov, ktorých okresné úrady v sídle kraja vyhodnotili ako „nie bezúhonné osoby“. Zaznamenali tiež vyše 1 500 osôb, ktoré mali záznam v odpise. Ministerstvo však podotklo, že to neznamená automaticky vylúčenie z možnosti práce v školstve.

Nezabúdajme na našu históriu, rozprávajme o nej s pokorou a s odhodlaním, že podobné zverstvá už nikdy nedopustíme, tvrdí Kollár

Generálna prokuratúra SR bola na základe novely zákona o pedagogických zamestnancoch povinná vydať odpis z registra trestov pre všetkých zamestnancov pôsobiacich v oblasti pedagogicky a vzdelávania. Do konca júna evidovala takmer 113 400 správne vyplnených žiadostí.

Úlohou okresných úradov bolo GP SR tieto žiadosti pedagógov a iných odborných zamestnancov odovzdať do konca februára a prokuratúra mala povinnosť tieto žiadosti vybaviť do konca júna 2020.

Novelu, ktorou sa zaviedla povinnosť preukázať bezúhonnosť, prijali poslanci Národnej rady SR v závere júna 2019, účinná je od 1. októbra 2019. Reagovali tak na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom. Ak učiteľ nepreukáže svoju bezúhonnosť, je riaditeľ povinný s ním ukončiť pracovný pomer.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info