HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Koronakríza? Pre Slovensko žiaden problém, konštatujú Česi

Ilustračné foto Porsche Taycan 4S počas predstavenia na výstave AutoMobility v Los Angeles 20. novembra 2019. / TASR (AP)

Porsche postaví na Slovensku továreň za miliardy, prácu dá 1200 ľuďom.

Nemecký výrobca športových automobilov Porsche, ktorý rovnako ako Škoda a ďalšie značky patrí do koncernu Volkswagen, postaví na Slovensku novú továreň na karosérie. Informáciu v Českej republike rozšíril portál E15.cz s odvolaním sa na zdroje zo Slovenska.

Automobilka už predložila svoj zámer na schválenie slovenským úradom. Nová karosáreň sa bude nachádzať na strednom Považí, neďaleko Hornej Stredy medzi Piešťanmi a Novým mestom nad Váhom. Porsche v nej plánuje vytvoriť 1200 pracovných miest a investícia v počiatočnom odhade dosahuje výšku štvrť miliardy eur.

Koronakríza najviac zasiahla Bratislavu

Už od minulého roku stavia Porsche neďaleko Hornej Stredy vývojové centrum liniek pre výrobu automobilových karosérií, v ktorom má nájsť uplatnenie asi 500 odborníkov s najvyššou kvalifikáciou. Teraz v druhej etape ide o to, aby časť výroby karosérií automobilov smerovala do lokality existujúceho centra. To sa má stať výrobným laboratóriom pre potreby rozvoja technológií pre výrobu karosérií v rámci koncernu Porsche.

Celý zámer ráta s pracoviskami, umiestnenými v ôsmych halách, ktoré budú navonok tvoriť jeden celok. Podľa textu zámeru sa tu budú vykonávať činnosti „spájania dielov, brúsenia, výroby podskupín karosérie, povrchovej predúpravy, linky KTL a voskovania, vnútornej i medzioperačnej dopravy a externej logistiky“. Závod by mal byť spustený do prevádzky do roku 2027.

Zamestnanosť na Slovensku v druhom kvartáli klesla o 2,6 percenta, pracovalo takmer o 40-tisíc ľudí menej

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info