fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Japonsko si pripomína 75. výročie kapitulácie

Socha Mieru v Mierovom parku v Nagasaki. (pamätník zhodenia americkej atómovej bomby na mesto Nagasaki) / TASR (AP)

Japonsko si dnes pripomeína 75. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Cisár Naruhito pri tejto príležitosti vyjadril „hlbokú ľútosť“ nad konaním svojej krajiny počas vojny.

Pri príležitosti výročia oznámenia  japonskej kapitulácie z 15. augusta 1945 na podujatí v Tokiu v krátkom prejave sa cisár Naruhito vyjadril: „Uvažujúc o našej minulosti a majúc na pamäti pocity hlbokej ľútosti, skutočnej dúfam, že skaza vojny sa už nikdy nezopakuje.“

Naruhito vystúpil na výročnej oficiálnej ceremónii obmedzenej v dôsledku koronavírusovej pandémie. Približne 500 účastníkov – oproti 6 200 zúčastneným z minulého roka – si pripomenulo obete vojny minútou ticha. Na podujatí boli povinné rúška, pričom účastníci nespievali štátnu hymnu. Informovala o tom agentúra AP.

Bezpečnostná rada OSN zamietla rezolúciu o Iráne. Pompeo zúri

Naruhito prisľúbil reflexiu o vojnových udalostiach a vyjadril nádej, že takáto tragédia sa už nikdy nezopakuje. Cisár prisľúbil kráčať v šľapajach svojho otca Akihita, ktorý zasvätil svoje tri desaťročia na tróne náprave za vojnu vedenú v mene cisára Hirohita, starého otca súčasného panovníka, píše AP.

Neobjavili sa však správy o ospravedlnení premiéra Šinzóa Abeho, ktorý sa poďakoval za obete padlých Japoncov, no nespomenul vojnové utrpenie susedných krajín. Abe sa podľa agentúry od nástupu do funkcie v decembri 2012 čoraz viac snažil zakrývať brutálnu minulosť Japonska. V prejavoch pri príležitosti 15. augusta sa neospravedlnil za vojnové činy svojej krajiny, čo bolo predtým takmer 20 rokov tradíciou japonských premiérov.

Poľsko dnes podpíše dohodu o posilnení vojenskej prítomnosti USA

V tohtoročnom vystúpení sa Abe zameral na domáce záležitosti a vyhlásil, že mier, ktorému sa dnes Japonsko teší, je vybudovaný na obetiach tých, ktorí zomreli vo vojne. Prisľúbil, že Japonsko bude rozmýšľať o lekciách z minulosti a nezopakuje vojnovú devastáciu.

Abe nenavštívil kontroverznú svätyňu Jasukuni, zasvätenú japonským obetiam vojny, ku ktorým však tiež patria usvedčení vojnoví zločinci. Bolo to gesto zamerané proti rozhnevaniu Čínu a Južnej Kórey, ktoré svätyňu Jasukuni považujú za symbol militarizmu Japonska. Abe túto svätyňu naposledy navštívil v decembri 2013.

Ekonomika v eurozóne sa doslova prepadla, až o 12,1 percenta

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info