HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bielorusko prepustilo ruských žoldnierov

Príslušník bieloruskej tajnej služby KGB zatýka ruského občana v sanatóriu pri Minsku v stredu 29. júla 2020. / TASR (AP)

Tridsaťdva ruských občanov, ktorí boli v Bielorusku zatknutí a obvinení zo snahy o narušenie bezpečnosti štátu, je po štrnástich dňoch opäť na slobode. A to aj napriek protestom Ukrajiny, informuje RT.

Koncom júla bolo v Bielorusku zatknutých 32 Rusov a jeden bieloruský občan, proti ktorým bolo začaté trestné konanie pre podozrenie z prípravy nepokojov. Kremeľ obvinenia úplne zamietol a ruské ministerstvo zahraničných vecí odpovedalo, že zadržanie mužov bolo Minskou „provokáciou“.

KGB tvrdil, že muži boli bojovníkmi zo súkromnej vojenskej kontraktorskej spoločnosti Wagner, ktorí prišli do krajiny, aby sa pripravili na masové nepokoje. Zvrat v príbehu nastal, keď Ukrajina požiadala o vydanie 28 z 33 zadržaných osôb, pričom tvrdila, že sa predtým zúčastnili vojny na východnej Ukrajine. Prezident Alexander Lukašenko sľúbil, že zváži žiadosť Kyjeva.

Putin a Lukašenko hovorili o situácii v Bielorusku

No minulý víkend Lukašenko oznámil, že súhlasil so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom na vyriešení situácie so zadržanými. A tak Bielorusko zadržaných prepustilo.

Podľa Moskvy 33 zadržaných osôb  bolo síce bezpečnostným personálom, ale Minsk bol iba tranzitným miestom do ich konečného miesta určenia. Rusko zavrelo takmer všetky medzinárodné letecké trasy od konca marca do konca júla kvôli pandémii Covid-19, Bielorusko však nezaviedlo zákaz cestovania.

„Prevod týchto jednotlivcov sa uskutočnil v prísnom súlade s normami medzinárodného práva a vnútroštátnymi právnymi predpismi Ruska a Bieloruska v úzkej spolupráci s predstaviteľmi oboch krajín,“ vysvetlila ruská generálna prokuratúra. „Ruské orgány budú naďalej riadiť situáciu týkajúcu sa týchto občanov.“

Nad Lukašenkom sa sťahujú mračná. Už aj diktátorova milenka sa mu otočila chrbtom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info