HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruské ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že Covid-19 je oveľa nebezpečnejší ako akékoľvek možné vedľajšie účinky prvej vakcíny

Ilustračné foto / SITA (Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)

Riziká, ktoré predstavuje koronavírus, sú oveľa závažnejšie ako akékoľvek možné vedľajšie účinky novej vakcíny, uviedlo ruské ministerstvo zdravotníctva, pričom odmietlo tvrdenia, že vývojový proces bol urýchlený, informuje portál RT.

Sergej Glagolev, poradca ministra zdravotníctva Michaila Murashka, vysvetlil, že očkovanie predstavuje podstatne nižšie riziko ako kontakt s niekým, kto bol nakazený vírusom Covid-19. Toto by sa malo „vziať do úvahy, vzhľadom na rozsah pandémie,“ poznamenal.

„Pomocou našich digitálnych schopností môžeme monitorovať bezpečnosť vakcíny v reálnom čase,“ uviedol Glagolev s tým, že moderná technológia umožňuje sledovanie tých, ktorí boli zaočkovaní.

Brazília začne vyrábať ruskú vakcínu Sputnik V

Niektoré západné krajiny a lekárski odborníci kritizovali rýchly vývoj vakcíny proti Covid-19 v Rusku, pričom sa domnievajú, že registrácia bola urýchlená a že klinické skúšky neboli dostatočné. Obavy vzniesol najmä Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby USA, ktorý „vážne pochybuje“ o tom, že je efektívna a bezpečná.

Minister zdravotníctva Murashko v krátkosti informoval o novej vakcíne s názvom „Sputnik V“. Tvrdil, že zahraničná kritika ruského vedeckého pokroku je „neopodstatnená“ a spôsobená „konkurenčnými nevýhodami“.

Vakcína „Sputnik V“ bola zaregistrovaná v Rusku 11. augusta po ukončení skúšobných testovaní. Vakcína bude dostupná širokej verejnosti v januári 2021 a očakáva sa, že poskytne imunitu proti Covid-19 po dobu dvoch rokov.

Rusko prijíma objednávky z celého sveta na miliardu dávok vakcíny proti Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info