HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Medveď spôsobil vlani škody na rastlinnej výrobe vo výške 56.098 eur

Ilustračné foto - TASR

Minulý rok spôsobil medveď hnedý škody na rastlinnej výrobe v sume 56.098 eur. Škody na ovciach a kozách boli vo výške 5303 eur. Pre TASR to povedal Marián Hletko zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Medvede spôsobujú škody na včelstvách, ovciach a kozách, hovädzom dobytku, poľnohospodárskej úrode, drevinách v záhradách a ovocných sadoch. Na porovnanie Hletko uvádza, že v roku 2005 boli vyplatené náhrady za škody na rastlinnej výrobe 2040 eur, v roku 2018 to bolo 67.835 eur. Za škody na ovciach a kozách boli v roku 2005 vyplatené náhrady vo výške 20.771 eur.

Škody spôsobené medveďom na včelstvách boli vlani vyčíslené v sume 29.383 eur. Na hovädzom dobytku boli škody za 5917 eur, na jeleňoch 561 eur, králikoch 232 eur a na hydine 165 eur, vyplýva z grafu, ktorý TASR zaslala ŠOP.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie dnes odovzdá Budajovi petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja

„Celková výška škôd spôsobených medveďom hnedým na Slovensku v jednotlivých rokoch nemá stúpajúci trend. Škody v niektorých rokoch rastú, v iných klesajú, čo môže byť spôsobené aj kolísaním množstva prirodzenej potravy v jednotlivých rokoch, napríklad semenný rok buka lesného,“ vysvetľuje Hletko.

Rozšírenie pestovania poľnohospodárskych plodín viedlo v posledných dvoch desaťročiach k zmenám vo výške škôd, hodnotí Hletko. V minulosti podľa neho prevažovali škody na živočíšnej výrobe, čiže na kozách a ovciach, a na poľnohospodárskych plodinách boli nižšie. „Dnes je situácia opačná. Škody v rastlinnej výrobe sú značne vyššie ako v tej živočíšnej,“ skonštatoval ochranár.

Najviac škôd spôsobil medveď v roku 2008. Náhrady boli vtedy vyplatené v sume 138.945 eur, vyplýva z grafu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info