fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan hrozí prerušením diplomatických stykov so SAE a zatvorením veľvyslanectva

Recep Tayyip Erdogan / Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že zvažuje prerušiť všetky diplomatické styky so SAE po tom, čo USA oznámili, že sa plánuje uzavrieť dohoda o ustanovení formálnych vzťahov medzi SAE a Izraelom, informuje portál RT.

Erdogan ostro kritizoval SAE za dohodu s Izraelom, pretože väčšina arabských krajín sa historicky zdržala udržiavania formálnych diplomatických vzťahov s Izraelom na protest proti okupácii Západného brehu.

„Dali sme pokyny ministrovi zahraničia. Jedným z krokov môže byť prerušenie diplomatických vzťahov s Abú Dabí, ako aj odvolanie nášho veľvyslanca, pretože stojíme za palestínskym ľudom,“ prehlásil Erdogan.

SAE vo štvrtok oznámili, že súhlasili s nadviazaním diplomatických stykov s Izraelom výmenou za pozastavenie plánu Tel Avivu na pripojenie k Západnému brehu. Diplomatické vzťahy s Izraelom mali v minulosti iba Egypt a Jordánsko.

Izrael a SAE podpíšu dohodu v Bielom dome už v najbližších týždňoch

Dohoda bola privítaná USA a Izraelom, palestínska samospráva ju však rozhodne odmietla.

Erdogan a jeho vláda boli v priebehu rokov „hlasnými“ kritikmi toho, ako Izrael zaobchádzal s Palestínčanmi. Krátko po oznámení dohody medzi SAE a Izraelom turecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že „história a svedomie obyvateľov tohto regiónu nezabudnú a nikdy neodpustia toto pokrytecké správanie SAE, ktoré zradilo Palestínčanov“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzitým ocenil dohodu s Abú Dabí, pričom ju označil za „najväčší pokrok v mieri medzi Izraelom a arabským svetom za posledných 26 rokov“. Potvrdil, že Izrael oneskorí plánovanú anexiu Západného brehu, uviedol však, že táto možnosť stále zostáva na stole.

Irán odsúdil dohodu medzi Izraelom a SAE

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info