HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Všetko, čo vieme o ruskej vakcíne „Sputnik V“

Foto © Tlačová služba Ministerstva zdravotníctva Ruska

Podľa prezidenta Putina už ju na sebe experimentálne vyskúšala aj jeho dcéra. Nechala sa jednoducho zaočkovať.

Vladimír Putin pôodľa portálu RT tvrdí, že ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo celosvetovo prvú vakcínu Covid-19. Podľa ruského ministra zdravotníctva Michala Murashka je dávka vyvinutá výskumným ústavom pre epidemiológiu a mikrobiológiu v Moskve. Táto dávka je založená na platforme, ktorá sa už používa pre šesť ďalších vakcín.

Ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo „Sputnik V“ ako injekčný roztok. Podľa výsledkov klinických štúdií vakcína preukázala vysokú účinnosť a bezpečnosť. Všetci dobrovoľníci vyvinuli vo svojich organizmoch vysoké úrovne koncentrácie protilátok proti Covid-19, poznamenal Murashko.

Voľba ako z Matrixu. Putin dáva Rusom na výber červenú alebo modrú vakcínu

Minister ďalej informoval, že „žiaden z nich nemal vážne komplikácie“ po podaní vakcíny. Po očkovaní môže imunita voči Covid-19 trvať až dva roky, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Prezident Putin očakáva, že sérová výroba vakcíny proti koronavírusom sa začne v blízkej budúcnosti.

Na domácej pôde sa bude vyrábať na dvoch pracoviskách – v Inštitúte ruského ministerstva zdravotníctva Gamaleya Institute a v laboratóriách domácej biofarmaceutickej spoločnosti Binnopharm.

Zdravotníci a učitelia dostanú očkovaciu látku ako prví. Ich očkovanie by sa mohlo začať koncom augusta alebo septembra. „Sputnik V“ bude k dispozícii širokej verejnosti 1. januára 2021. Vakcinácia bude v Rusku dobrovoľná.

O informačnom supermonopole v USA (Valentin Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info