HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lukašenko zvolal bezpečnostnú radu, demonštranom odporučil nájsť si prácu

Policajti nesú protestujúceho počas masového zhromaždenia po prezidentských voľbách 11. augusta 2020 v Minsku. / TASR (AP)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady, na ktorom sa diskutovalo o bezpečnostnej situácii a ochrane ústavného poriadku v krajine. Podľa spravodajského portálu Meduza.io o tom informoval prezidentov informačný kanál na sociálnej sieti Telegram.

Tlačová agentúra Belta následne citovala Lukašenkove výroky týkajúce sa účastníkov demonštrácií, ktoré v Bielorusku vypukli bezprostredne po nedeľných prezidentských voľbách a na ktorých bezpečnostné zložky zasahujú s nebývalou brutalitou.

Podľa Lukašenka „základ týchto takzvaných protestujúcich tvoria ľudia s kriminálnou minulosťou a v súčasnosti nezamestnaní“. Následne Lukašenko „podobrotky“ žiadal tých, ktorí nepracujú, aby si našli zamestnanie.

Voľba ako z Matrixu. Putin dáva Rusom na výber červenú alebo modrú vakcínu

Od večera 9. augusta v Bielorusku pokračujú zhromaždenia občanov nespokojných s výsledkom prezidentských volieb, za ktorých víťaza ústredná volebná komisia vyhlásila Lukašenka. Jeho najväčšia rivalka Sviatlana Cichanovská tento výsledok neuznala a jej štáb tvrdí, že ju volilo do 80 percent voličov.

Demonštrácie nespokojných Bielorusov sprevádzajú tvrdé zásahy policajných zložiek podporovaných armádou, ktoré rozháňajú davy ľudí v uliciach. Podľa údajov bieloruského ministerstva vnútra bolo za tri dni protestov zadržaných okolo 6000 ľudí. Niekoľko stoviek osôb – demonštrantov i policajtov – utrpelo zranenia.

Lukašenko sa k protestom vyjadril 10. augusta, keď ich označil „za, s prepáčením, ovce“, ktoré sú ako bábky riadení z Poľska, Británie a Česka. V utorok sa bieloruský prezident k prebiehajúcim protestom nevyjadril.

Ruské vzdušno-kozmické sily dostanú útočné drony dlhého doletu v roku 2021

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info