HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kováčiková trvá na tom, že Monika J. nespáchala trestné činy ako verejný činiteľ

Viera Kováčiková mala byť v karanténe. Namiesto toho... FOTO TASR - Jaroslav Novák

 Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika J. nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka.

Kováčiková, ktorá momentálne plní úlohy generálneho prokurátora, na stredajšej tlačovej konferencii odmietla, že by polemizovala nad tým, či Monika J. bola, alebo nebola verejný činiteľ. Aby sa však skutku dopustila ako verejný činiteľ, musela by sa podľa nej trestných činov dopustiť v súvislosti s výkonom svojej právomoci a zodpovednosti.

„K takémuto konaniu nedošlo, pretože ako štátna tajomníčka nemala žiadnu právomoc ani dosah na konkrétneho sudcu, aby rozhodol nejakým spôsobom a neniesla za jeho rozhodnutie žiadnu zodpovednosť,“ myslí si prvá námestníčka.

V súvislosti s kvalifikáciou skutku pripomenula Kováčiková, že sú vyšetrovateľ aj dozorový prokurátor procesne samostatní. Zároveň tvrdí, že prokurátori Generálnej prokuratúry (GP) SR nevykonávajú dohľad nad dozorovou činnosťou prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Nemajú tak podľa nej žiadnu zákonnú možnosť, aby prokurátorku ÚŠP kontrolovali a usmerňovali.

Policajti zadržali takmer 30 migrantov v okrese Malacky (foto)

Zmena právnej kvalifikácie pri obvineniach Moniky J. by mohla v prípade právoplatného odsúdenia vyústiť v jej nižší trest. Trest navrhuje v záverečnej reči na hlavnom pojednávaní prokurátor, súd však jeho návrhom nie je viazaný. Kováčiková na margo Moniky J. podotkla, že nemajú spolu žiaden vzťah. Ozrejmila však, že v časoch, keď vykonávala funkciu Krajskej prokurátorky v Trenčíne, tak s Monikou J. prichádzala do služobného kontaktu.

Dnes obvinená bývalá štátna tajomníčka bola pred rokmi predsedníčkou Okresného súdu v Trenčíne. Od čias, keď bola Kováčiková na GP SR, sa jej Monika J. podľa jej slov nikdy neozvala a nikdy nič pre ňu nevybavovala. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika J. je obvinená v kauze Búrka z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Urobiť tak mala v kauze jednej z televíznych zmeniek, keď inštruovala sudkyňu Okresného súdu Bratislava V Zuzanu M., aby rozhodla v prospech Mariana K. Ten bol neskôr za falšovanie tých istých zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom R. na 19-ročný trest odňatia slobody.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info