HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Špionážna vojna?

odznak KGB CCCP zssr
Ilustračný obrázok © Shutterstock

O tom, či bolo vyhostenie ruských diplomatov primeranou reakciou na zbabrané vydanie víz na Generálnom konzuláte SR v Petrohrade je možné viesť prinajmenšom „diplomatické“ spory.

Celú situáciu komplikuje fakt, že občan Ruskej federácie so slovenskými vízami mal v Nemecku spáchať atentát a že ho údajne naplánovala ruská tajná služba FSB. Ale čo s tým majú ruskí diplomati na Slovensku?

Oficiálnym dôvodom ich vyhostenia pritom je, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Viac sme sa nedozvedeli. Len ich vykopli.

Ale hlavne, že nám za to Spojené štáty americké ‚tlieskajú‘, ako uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na Twitteri.

Ťažko povedať, či sa za touto akciou neskrývajú aj iné aktivity ruského konzulátu, alebo sme len chceli byť bližšie spojencom. Každopádne ako trefne poznamenali v reakcii Rusi, spájanie atentátu s vyhostením diplomatov vyvoláva prinajmenšom rozpaky a považujú ho za neprofesionálne a nedôstojné.

Naša diplomacia by sa preto mala zamyslieť, ako svoje kroky zdôvodňuje. Lebo Rusko už plánuje odvetné kroky… a Matovič hovorí o banánovej republike…

NAKA zasahuje pri akcii Šašovia, súvisí s extrémizmom (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info