fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách očakávajú za výkon počas koronakrízy odmeny (aktualizácia)

Na snímke lekársky personál v ochrannom oblečení. FOTO TASR - Ján Krošlák

Pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách očakávajú za svoje pôsobenie počas koronakrízy finančné ohodnotenie. V zverejnenom stanovisku to konštatuje predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Zároveň vyzýva kompetentných na rôznych stupňoch riadenia, ale najmä tých, ktorí sú kompetentní prijímať a realizovať prezentované vyplatenie odmien k „prebraniu sa z letargie a neustáleho zamýšľania sa k schváleniu odmien tým, ktorí si to zaslúžia“.

„Ďakovné slová, adresné listy od čelných predstaviteľov spoločnosti, ale aj poďakovanie občanov „potleskom“ smerované k ľuďom v prvej línii, boli v prvom rade morálnym ocenením. Je určite na mieste, že sa očakáva aj finančné ocenenie. Mnohokrát boli zamestnanci v karanténe, pritom pracovali, na pracoviskách boli 24 hodín denne bez kontaktov s najbližšími,“ argumentuje šéf odborov a poukazuje napríklad na susednú Českú republiku, kde sú už vládou schválené odmeny pre zdravotníkov, ale aj ďalších pracovníkov.

Szalay zároveň kritizuje, že zriaďovatelia zariadení sociálnych služieb, ako vyššie územné celky, obce a mestá, podľa neho písomne vyzývajú a dokonca nariaďujú poskytovateľom sociálnych služieb bezodkladne znižovať výdavky na prevádzku o 10 % a tiež znižovať počty zamestnancov o 10 %. Obdobný postup vyplýva z požiadavky vlády na organizácie vo verejnej a štátnej službe. „Na jednej strane ďakujeme, ale na druhej berieme financie, dokonca i tie, ktoré si dané zariadenia „usporili“,“ uvádzajú odbory.

Tipos odmieta politický vplyv na podpísanie reklamnej zmluvy s Fun rádiom (aktualizácia)

Aktualizované 10.8. o 16.39. hod.:

Predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič však toto tvrdenie odmieta, župy podľa neho neznižujú výdavky na sociálne služby.

„Samosprávne kraje sa od medializovaných tvrdení dištancujú a nevedia, z čoho pri nich pán Szalay čerpal. Župy žiadne kroky smerujúce k znižovaniu výdavkov či počtu zamestnancov neplánujú, a určite nie v oblasti sociálnej starostlivosti. Naopak, krajské samosprávy vývoj situácie pozorne sledujú a dôsledne sa pripravujú na druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19,“ reagoval Viskupič.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info