HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Libanončania trpeli už príliš veľa“: USA povzbudzujú „mierovú“ zmenu režimu, pričom v Bejrúte zúria protesty

Vojak kráča na zdevastovanom mieste masívnej explózie v prístave v Bejrúte 6. augusta 2020 / TASR / AP / Thibault Camus

Veľvyslanectvo USA vyjadrilo solidaritu s protivládnymi demonštrantmi v Libanone a vyzvalo všetky strany, aby sa „zdržali násilia“, informuje portál RT.

V sobotu sa v Bejrúte zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí, ktorí žiadali vládu, aby rezignovala kvôli korupcii a nedbanlivosti, kvôli ktorej údajne došlo tento týždeň k hroznému výbuchu.

Počas stretov s poriadkovou políciou protestujúci zaútočili na niekoľko vládnych budov a pokúsili sa dosiahnuť parlament. Nakoniec bolo nasadených niekoľko vojenských jednotiek, aby pomohli poriadkovej polícii obnoviť poriadok, čo prinútilo veľvyslanectvo USA v Bejrúte, aby vyjadrilo svoju podporu „právam občanov na pokojný protest“.

„Libanončania trpeli už príliš veľa a zaslúžia si vodcov, ktorí ich počúvajú a menia kurz v reakcii na ich súčasné požiadavky,“ prehlásilo veľvyslanectvo USA v Bejrúte.

Washington tiež vyzval „všetkých zúčastnených, aby sa zdržali násilia“, pretože počet zranení už stúpol na najmenej 490, podľa pohotovostných lekárskych služieb. Medzitým úrady vyhlásili, že bolo zranených 70 bezpečnostných dôstojníkov a najmenej jeden z nich pri zrážkach zahynul.

Zatiaľ čo protesty proti nepriaznivým hospodárskym podmienkam v Libanone boli už v minulosti časté, tragédia v Bejrúte opäť posilnila protivládnu snahu. Mnohí obviňujú úrady z nedbanlivosti za masívny výbuch dusičnanu amónneho v utorok, ktorý zabil viac ako 150 ľudí a poslal niekoľko tisíc do nemocnice s rôznymi zraneniami spôsobenými ničivou vlnou.

Rezidenciu izraelského premiéra Netanjahua v Jeruzaleme obklopila tisícka demonštrantov (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info