HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Po novom sa odstránia vyššie doplatky za tzv. silu lieku

Ilustračné foto: pixabay.com

Po novom sa odstránia vyššie doplatky za rozdielne množstvo liečiva v lieku, tzv. silu lieku. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR totiž robí zmeny a úpravy v oblasti liekovej politiky.

Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ministerstvo nastavuje pravidlá tak, aby mal pacient pri každej diagnóze liek bez doplatku alebo so sociálne akceptovateľným doplatkom. „V liekovej politike preto pokračujeme vo veľkom upratovaní a až 400 liekov bude preradených do nových referenčných skupín tak, aby mal pacient zabezpečenú liečbu bez ohľadu na ‚silu lieku‚, ktorú mu predpísal jeho lekár,“ vysvetlila štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková.

Upratovanie v referenčných skupinách liekov bude mať podľa rezortu pozitívny dopad aj na revízie úhrad v oblasti liekovej politiky. Revíziami sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nastavia pravidlá na rozumné a efektívne narábanie so zdrojmi verejného zdravotného poistenia.

Strana Za ľudí bude mať sedem podpredsedov, sú medzi nimi Šeliga, Žitňanská či Kolíková

Ako šéf rezortu dodal, po uprataní v referenčných skupinách sa eliminuje riziko vysokých doplatkov, pretože pacient bude mať k dispozícii liek s nižším či sociálne únosným doplatkom, no s rovnakou účinnou látkou a silou, ktorú potrebuje.

Ako príklad z praxe uviedlo ministerstvo liek na mnohopočetný myelóm, čo je druh rakoviny, ktorá útočí na určitý druh bielych krviniek. Na trhu dnes existuje v troch rôznych „silách lieku„, 10, 15 a 25 mg, pričom iba najsilnejší 25 mg bol plne hradený. Po novom budú plne hradené aj 10 mg a 15 mg balenia. „Táto zmena zabezpečí dostupnosť liečby pre pacientov s rovnakou diagnózou, bez ohľadu na ich individuálne potreby dávkovania,“ doplnila Ježíková.

Nové prípady ochorenia COVID-19 sú importované najmä zo zahraničia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info