HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V CSS Vita Vitalis sa u dvoch zamestnankýň vyskytlo ochorenie COVID-19

Ilustračné foto - TASR

V Centre sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove sa opäť vyskytlo ochorenie COVID-19. Zistili ho u dvoch zamestnankýň. Zariadenie sa ocitlo v mimoriadnej situácii 8. júla z dôvodu ohlásenia pozitívneho nálezu na COVID-19 u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali. V polovici júla karanténu ukončili.

„Dve zamestnankyne z úseku rehabilitácie a ekonomického sú pozitívne testované na COVID-19. Jedna z nich prišla do kontaktu s piatimi klientmi, tá ďalšia zamestnankyňa iba s kolegyňami. Jedna má ľahký priebeh, ďalšia nemá žiadne príznaky COVID-19,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.

Celkovo je v karanténe šesť klientov zariadenia a 13 zamestnancov vrátane dvoch, u ktorých sa ochorenie potvrdilo. „Museli sme zastaviť ambulantnú činnosť v tomto centre sociálnych služieb. Nechceme, aby tam prichádzali ľudia zvonku, aby nedošlo k nejakému prípadnému ďalšiemu šíreniu. Aj keď sa zdá, že časť už je za nami, stále čakáme na druhú vlnu,“ povedal Majerský s tým, že CSS Vita Vitalis je jedno z najväčších zariadení svojho druhu v kraji.

„Čo sa týka hygienických opatrení, každé sociálne zariadenie má krízový plán, podľa ktorého postupuje. Musíme sa naučiť žiť v prítomnosti tohto vírusu a robiť všetko pre to, aby sme čo najviac zabránili jeho vstupu do sociálnych zariadení,“ povedal vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny PSK Pavel Slaninka.

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, polícia stále vyšetruje

Zamestnanci, ktorí prišli do styku s chorými, sú v domácej karanténe a šiesti klienti sú izolovaní vo svojich izbách. „Zároveň sa uskutočnilo aj testovanie klientov PCR testmi, ktoré boli negatívne. To isté aj zamestnanci, ktorí s kolegyňou prišli do kontaktu, tam sa odhalil jeden prípad, tá kolegyňa, keďže dochádzajú z okresu Vranov nad Topľou,“ vysvetlil Slaninka.

V rámci Úradu PSK dali podľa Majerského doteraz otestovať 155 zamestnancov. Všetci mali negatívny výsledok. „Prešli sérologickým testovaním. Je to špeciálne testovanie, kde z krvi sa dá zistiť aj to, či sú pozitívni, ale aj to, či boli už predtým nakazení. Jeden test, ktorý nám zabezpečuje Ľubovnianska nemocnica, stojí 15 eur, čiže sme hlboko pod cenami, ktoré sú priemerne na Slovensku, čo je tiež dobrá správa,“ dodal Majerský.

Podľa jeho slov chcú dať otestovať aj zvyšných zamestnancov, ktorí sú momentálne na dovolenkách, ako aj vodičov všetkých SAD.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info