HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA SLOVENSKO

Prečo nezapínať klimatizáciu hneď pri štarte auta

dezinfekcia auto
Ilustračný obrázok © Shutterstock

V zaparkovanom aute sa za zatvorenými oknami z plastov uvoľňuje benzén, ktorý môže zapríčiniť rakovinu. Uviedol portál Ecology.md.

Auto zaparkované v tieni počas dňa so zatvorenými oknami môže obsahovať 400 až 800 miligramov benzénu. Ak ste zaparkovali na Slnku pri teplotách nad 16 stupňov, hladina benzénu dosiahne 2 000 až 4 000 miligramov. Čo je 40 krát viac ako prijateľná úroveň.

Ľudia vstupujúci do áut so zatvorenými oknami tak pravidelne vdýchnu nadmerné množstvo benzénu. Benzén je toxín, ktorý poškodzuje obličky, kosti a pečeň. Horšie je, že pre ľudské telo je ťažké túto toxickú látku prirodzene odstrániť.

Ministerstvo zdravotníctva upravuje liekovú politiku, pacientom chce znížiť doplatky za lieky

V návode na obsluhu automobilov sa síce zväčša uvádza, že pred zapnutím klimatizácie treba otvoriť okná aspoň na 2 minúty. Ale neuvádza sa už prečo. Výrobcovia áut týmto len radia, aby vozidlo vďaka tomu dosiahlo čo „najlepší výkon“.

Podľa testov pred tým, ako klimatizácia začne ochladzovať vzduch v aute, uvoľní do priestoru kabíny zo zohriateho plastu všetok benzén. Teda jedovatú látku, ktorá spôsobuje rakovinu. Možno ho zacítiť pri otvorení auta ako typický zápach zohriateho plastu.

Preto je dôležité nechať otvorené okná auta na niekoľko minút. A ešte o pár minút viac, než odporúča výrobca. A až následne zapnúť klimatizáciu. Mnohé z uhľovodíkov nachádzajúcich sa v benzíne, najmä aromatických ako benzén, ale aj rôzne prísady, sú totiž rakovinotvorné.

Je očkovanie iba biznis?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info