HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ministerstvo vnútra chce nakúpiť výbušniny, vrátane siedmich ton trinitrotoluénu

Ilustračné foto: shutterstock

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie výbušnín, vrátane sedemtisíc kilogramov trinitrotoluénu (TNT). Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, odhadované náklady za zabezpečenie trhavín a rozbušiek vyčíslili na 223 500 eur bez DPH.

„TNT je najuniverzálnejšia vojenská trhavina pre jeho vlastnosti, akými sú nízka citlivosť k mechanickým podnetom, vysoká stabilita, nízky bod topenia, ktorý umožňuje plnenie munície liatím a dobrú lisovateľnosť” konštatuje rezort vnútra s tým, že TNT sa využíva ako samostatná trhavina alebo v zmesi s inými trhavinami.

Ministerstvo chce tiež zadovážiť 400 kusov takzvaných pripravených výbušnín. Konkrétne ide o plastické trhaviny listové, tiahle flexibilné kumulatívne nálože na prieniky cez oceľové platne a takisto takzvané bleskovice využívané k prepájaniu náloží a ich simultánnemu výbuchu. Súčasťou obstarávania je aj 884 kusov rozbušiek.

SMK, Most-Híd a hnutie Spolupatričnosť vytvoria spoločnú politickú stranu

Rezort chce tiež kúpiť vzorky výbušnín potrebné pre policajných kynológov v množstve 675 kusov. Tieto vzorky majú zahŕňať napríklad priemyselnú banskú skalnú trhavinu dynamitového typu, takzvaný čierny prach, bezdymový prach nitrocelulózový, dusičnan amónny, plastickú trhavinu na báze trhaviny pentrit alebo plastickú trhavinu na báze trhaviny hexogén RDX.

Záujemcovia o dodanie výbušnín môžu ministerstvu predkladať ponuky do 8. septembra. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info