HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci sa 350 rokov mýlili v tom, ako spermie plávajú. Teraz už konečne poznajú správnu odpoveď (VIDEO)

spermie
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Charakter spermií bol prvýkrát objavený v roku 1677 pomocou rudimentárnych mikroskopov a naše chápanie toho, ako si prerazia svoju neuveriteľnú cestu k oplodneniu vajíčka, sa odvtedy veľmi nezmenila, až doteraz, informuje portál RT.

Holandská vedkyňa Antonie van Leeuwenhoeková bola prvou osobou, ktorá pozorovala tieto „živé prvky“. Zistila, že sa pohybujú „ako úhor vo vode“, cestujúc „ako had“, avšak pozerala sa na ich pohyb len z 2D uhľa.

Avšak nedávno tím vedcov z Veľkej Británie a Mexika matematicky rekonštruoval pohyby chvosta spermií v troch rozmeroch pomocou najmodernejšej technológie 3D mikroskopie.

Ešte výkonnejšie moderné mikroskopy vykazovali to isté, čo bolo svedkom už v 17. storočí, preto bola potrebná veľmi rýchla kamera na presné zachytenie a bližšie štúdium jednotlivých pohybov, keď chvostíky spermií šľahajú sem a tam zhruba 20 krát za sekundu.

Vedci rozobrali vzorky s rýchlosťou 55 000 snímok za sekundu, pričom kmitali smerom hore a dole, aby skenovali a zachytili úplnú zložitosť pohybu zo všetkých uhlov. Vedci objavili jeden skutočne ohromujúci fakt: spermie sa skutočne vrhajú a krútia, ale iba po svojej dominantnej strane.

Úzkosť spojená s depresiou u pacienta spôsobuje, že sa jeho mozog „výrazne“ zväčší

Každý, kto má základné skúsenosti s plávaním alebo kanoistikou, by okamžite pochopil podstatný problém s pohonom, pretože by ste sa nedostali príliš ďaleko a namiesto toho by ste uviazli v kruhu.

Zdá sa však, že naši plavci sú viac šikovní a obratní, ako sme si možno mysleli, pretože sa vlastne vývrtkou pohybujú smerom k vajíčkam.

Avšak pri pohľade pomocou 2D mikroskopu tento pohyb vývrtky zmizne a je vnímaný ako jednoduchý pohyb zo strany na stranu.

Mobilita spermií je znakom, ktorý môže ovplyvniť plodnosť, takže zlepšenie nášho porozumenia a mechanizmu, môže pomôcť odhaliť tajomstvo plodnosti, najmä vzhľadom na to, že u viac ako polovice mužov sa vyskytuje problém s neplodnosťou.

Úzkosť spojená s depresiou u pacienta spôsobuje, že sa jeho mozog „výrazne“ zväčší

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info