fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V obci Janík v domácom chove potvrdili výskyt afrického moru ošípaných

Ilustračné foto - TASR

Národné referenčné laboratórium (NRL) vo Zvolene potvrdilo dnes ráno výskyt nákazy afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove v obci Janík v okrese Košice okolie.

Ide o druhé ohnisko nákazy v tomto roku a prvé v okrese Košice okolie. Prvé ohnisko v roku 2020 bolo v obci Čierna v okrese Trebišov. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR).

Nákazu potvrdili v nekomerčnom chove s 20 kusmi ošípaných pre vlastnú spotrebu chovateľa. Počas víkendu boli u dvoch ošípaných pozorované prvé zdravotné problémy, neprijímali krmivo, prvá odmietala vstať. Následne tieto ošípané uhynuli. Privolaní súkromní a úradní veterinárni lekári zhodnotili situáciu a zdravotný stav zvierat na mieste, vykonali odber vzoriek a pitvu uhynutých ošípaných. Následná pitva ošípaných poukázala na nákazu AMO.

Kolíková vymenovala Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu

Zvieratá v ohnisku nákazy, ako aj kontaktné identifikované chovy ošípaných budú utratené v najbližšom období, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. „Vytvorené sú ochranné pásma okolo ohniska, teda obce Janík v okruhu troch kilometrov a desaťkilometrové pásmo dohľadu v súvislosti s výskytom AMO,“ uviedla Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Obec Janík sa nachádza približne dva kilometre od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.

Jozef Majský už je na Pankráci (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info