HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko začína plánovať zavedenie 6G siete, aj keď ešte len rozvíja 5G

Ilustračné foto / Pixabay

Sieť 5G ešte nie je všadeprítomná, ale Rusko už pracuje na ďalšom kroku v sieťovej technológii – 6G. Táto technológia by mohla byť dostupná už v roku 2028, s potenciálnou rýchlosťou až 100-krát väčšou ako v súčasnosti, informuje portál RT.

Minister priemyslu a obchodu Denis Manturov v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS vysvetlil, že ruské plány o 6G sieti sú v súčasnosti v počiatočnej fáze. Krajina stále rozvíja svoju sieť 5G, pričom technológia ešte nie je súčasťou celoštátneho systému mobilných sietí. Ruské spoločnosti stále potrebujú jeden až tri roky, aby našli fungujúce domáce riešenia pre piatu generáciu sieťovej technológie.

Minulý september ruský námestník ministra komunikácií Oleg Ivanov prehlásil, že krajina by mala začať rozvíjať siete 6G už teraz, bez čakania na 5G.

Putin podpísal zákon, ktorý legalizuje bitcoin a iné kryptomeny

Ruské technologické spoločnosti čelia závažným problémom pri implementácii 5G, pretože ministerstvo telekomunikácií a masových komunikácií už tri roky nerokovalo s ministerstvom obrany o pridelení pásma 3,4 – 3,8 GHz, ktoré sa považuje za najvhodnejšie pre 5G. Tento frekvenčný rozsah je v súčasnosti vyhradený ministerstvom obrany pre vojenské a spravodajské služby.

V júli sa ruský poskytovateľ mobilných sietí Mobile TeleSystems (MTS) stal prvou ruskou spoločnosťou, ktorá získala licenciu na poskytovanie služieb 5G, pôsobiacich vo frekvenčnom pásme 24,25–24,65 GHz. Šéf spoločnosti Alexey Kornya to nazval „krokom bližšie k novej ére v histórii komunikácií.“

Čína pohrozila odvetou za „nepriateľské kroky“ voči čínskym novinárom v USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info