HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

HOAX: Zuzana Čaputová nepovedala, že chce vojnu s Ruskom

FOTO: TASR/AFP

Facebookové príspevky obviňujú slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú z toho, že chce vojnu s Ruskom. Povedať to mala počas návštevy Poľska. Zuzana Čaputová v krátkosti kritizovala Rusko počas oficiálnej návštevy Poľska v júli 2019, o vojne však nič nepovedala. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Na Facebooku sa v druhej polovici júla 2020 objavil príspevok obsahujúci fotografiu prezidentky Zuzany Čaputovej s nápisom „Prezidentka chce vojnu s Ruskom“. V príspevku sa písalo: „Z Čaputovej sa na návšteve v Poľsku vyklubal vojnový štváč proti Rusku. Naznačila, že aj údajná väčšina Slovákov je za“. Urobiť tak mala „na pondelkovej návšteve v Poľsku“.

Príspevok s týmto obsahom zdieľalo viac ako 1800 používateľov Facebooku. Tieto tvrdenia sú však nepravdivé. Prezidentka Čaputová nikdy nepovedala, že chce vojnu s Ruskom, ani nenaznačovala, že by niečo také chcela väčšina Slovákov.

Vládu za nedostatočnú pomoc pre firmy a podnikateľov kritizuje aj AZZZ

Fotografia s rúškom vytvára dojem, že Zuzana Čaputová mala vysloviť tvrdenie o vojne s Ruskom relatívne nedávno, minimálne už po vypuknutí koronovírusovej pandémie. V tejto súvislosti AFP uviedla, že fotografia vznikla nedávno, 14. júla 2020, pri príležitosti menovania nových profesorov a pochádza priamo z prezidentkinho Facebooku, resp. z jej webovej stránky.

Slovenská prezidentka Poľsko v júli skutočne navštívila — dokonca v pondelok — avšak nie tento rok, ale 15. júla 2019 pri príležitosti nástupu do funkcie. Naposledy navštívila Poľsko v januári tohto roku pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim.

Trváme na tom, že projekty na vedu a výskum sa nemajú posudzovať podľa politických kritérií, vyhlásil Paulis

Zuzana Čaputová počas návštevy Poľska v júli 2019 Rusko kritizovala: „Jednotu Severoatlantickej aliancie (NATO) potrebujeme aj vzhľadom na aktuálne vzťahy s Ruskom, ktoré sa nezlepšujú. Osobne mi je to veľmi ľúto, pretože som presvedčená, že konštruktívne vzťahy s Ruskom potrebujeme. Ale na také treba vzájomný rešpekt a úctu k pravidlám. Dnes ju, žiaľ, zo strany Ruska nevidím“.

AFP na základe prieskumu GLOBSEC Trends 2019 uvádza, že neplatí ani tvrdenie, že by Slováci chceli vojnu s Ruskom. Podľa spomínaného prieskumu len 26 percent Slovákov považuje Rusko za významnú hrozbu.

Prieskum International Republican Institute (IRI) z roku 2017 dospel k podobným výsledkom. Len 22 percent Slovákov si myslelo, že by bolo Rusko pre Európu trvalou vonkajšou hrozbou, ktorá by mala byť vyvážená silnou bezpečnostnou alianciou. V porovnaní s občanmi ostatných štátov skupiny V4 mali Slováci v oboch prieskumoch najmenej nepriateľský vzťah k Rusku.

Smer je pripravený iniciovať mimoriadnu schôdzu NRSR v súvislosti s Východoslovenskou energetikou, tvrdí Fico

AFP nenašla nijaké stanovisko vo verejných výrokoch slovenskej prezidentky, v ktorom by mala hovoriť o tom, že by chcela vojnu s Ruskom, a poznamenala, že Zuzana Čaputová je vo svojich vyjadreniach o Rusku konzistentná.

Deklarácia o zahranično-politickom smerovaní Slovenska, ktorú podpísala Zuzana Čaputová spolu s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a predsedom vlády Igorom Matovičom 9. mája 2020, Rusko explicitne nespomína. Píše sa v nej predovšetkým o dôležitosti členstva SR v NATO ako „hlavnom pilieri našej bezpečnosti a kolektívnej obrany“, konštatuje AFP.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info