HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zdravotné poisťovne ženy opäť pozývajú na mamografický skríning

Ilustračné foto: pixabay.com

Cieľom skríningov je zachytenie pacientov v štádiu, keď sú ešte liečiteľní.

Zdravotné poisťovne začali od 1. júla ženy opäť aktívne pozývať na mamografický skríning. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že aktívna komunikácia o skríningových programoch bola z dôvodu prioritizácie komunikácie opatrení proti šíreniu nového koronavírusu pozastavená.

„Skríningy, aj onkologické, teda činnosti, ktorými sú vyhľadávaní v populácii jedinci s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky, vykonávajú lekári nepretržite. Zdravotné poisťovne tieto úkony pravidelne a neustále uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia,“ komentoval rezort zdravotníctva s tým, že cieľom skríningov je zachytenie pacientov v štádiu, keď sú ešte liečiteľní.

Najčastejšie idú Slováci do plného invalidného dôchodku pre nádory

Na rovnakom princípe fungujú aj onkologické skríningové programy. Konkrétne prvé tri štátom riadené skríningy onkologických ochorení rozbiehajú aktívnu informovanosť o nich. Eliášová tiež doplnila, že na skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka a skríning rakoviny krčka maternice sa začne s pozývaním na jeseň tohto roka.

Aktívna komunikácia týchto programov je však podľa jej slov podmienená aktuálnou situáciou v súvislosti s epidemiologickou situáciou a ochorením COVID-19. „Aktívne vyhľadávanie jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky, sa však nezastaví. Zachytenie pacienta v štádiu, keď je ešte liečiteľný, vykonávajú lekári nepretržite,“ uzavrel rezort.

Úverovanie obyvateľstva v júni rástlo, no týkalo sa to najmä úverov na nehnuteľnosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info