HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

ŠOKUJÚCE: Počas prestrelky gangov neďaleko Štokholmu zomrelo 12-ročné dievča

Ľudia sa zhromažďujú v blízkosti miesta, kde bolo zastrelené dvanásťročné dievča pri benzínovej stanici v meste Botkyrka, južne od Štokholmu, Švédsko, v pondelok 3. augusta 2020. / SITA (Stina Stjernkvist / TT cez AP)

Prestrelka pri švédskom hlavnom meste si vyžiadala život 12-ročného dievčatka, čo vyvolalo šok a pobúrenie u verejnosti, pričom vláda sa opäť zaviazala zintenzívniť policajnú kontrolu a uvaliť prísnejšie tresty, aby zastavila vlnu násilia gangov, informuje portál RT.

Mladé dievča, ktoré úrady pre verejnosť neidentifikovali, bolo zastrelené skoro v nedeľu ráno blízko reštaurácie rýchleho občerstvenia McDonalds na predmestí južne od Štokholmu. Dievča neskôr zomrelo na zranenia v nemocnici. Podľa miestnych tlačových správ sa obeť nepovažuje za zamýšľaný terč pri streľbe, ale zasiahla ju „zatúlaná guľka“.

Minister spravodlivosti Morgan Johansson označil incident za „ohavné zverstvo“ a vyhlásil, že bol „zdesený a šokovaný“, keď počul o streľbe, pričom sa zaviazal zmobilizovať „viac polície“, aby v budúcnosti zabránil podobným tragédiám a uvalil na zločincov „tvrdšie tresty“.

Albánskemu podnikateľovi zhabali obrovský majetok spájaný s drogami

Kým vražda bola označená ako neúmyselná obeť vojny gangov, miestne úrady varovali, že ešte neurčili presné okolnosti streľby a vyzvali verejnosť, aby predložila všetky informácie alebo dôkazy, ktoré by mohli mať. „Nemôžem potvrdiť žiadne takéto správy, ale chcem zdôrazniť, že veľmi potrebujeme svedkov a informácie,“ vyhlásil šéf miestnej polície Carolina Paasikivi.

Streľba vyvolala ohnivé kontroverzné reakcie v celom Švédsku, pričom bola kritizovaná zo strany verejnosti najmä vláda. Opoziční poslancí trvajú na tom, aby úrady podnikali agresívnejšie kroky na boj proti zločinu.

Švédsko zažilo v posledných rokoch prudký nárast tragických prestreliek a iných násilných trestných činoch, z ktorých väčšina z nich sa spája s organizovanými zločineckými skupinami. Podľa policajných štatistík bolo v prvých štyroch mesiacoch roku 2020 zabitých 15 osôb pri 98 samostatných incidentoch sprevádzaných streľbou.

V rovnakom období v roku 2019 bolo 81 prestreliek, hoci s rovnakým počtom úmrtí. Krajina bola tiež svedkom bezprecedentnej vlny bombových útokov, pričom jej národná pyrotechnická jednotka musela minulý rok zasahovať na viac ako 100 miestach, pričom mnohé z zneškodnenia výbušnín zahŕňali ručné granáty a domácky vyrobené výbušné zariadenia.

Čína postaví laboratórium podobné tomu vo Wu-chane blízko ruských hraníc

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info