HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dve výletné lode plné koronavírusu iba pár týždňov po uvoľnení opatrení

36 členov posádky a traja cestujúci sú pozitívni na koronavírus na palube lode Roald Amundsen. Loď kotví v prístave Tromsø. / SITA

Ohniská Covid-19 boli zaznamenané na MS Roald Amundsen v Nórsku a Paul Gauguin na Tahiti

Covid-19 bol odhalený na dvoch výletných lodiach – jedna sa nachádza v Arktíde a druhá v Tichomorí – a to iba pár týždňov po reštarte lodného turizmu, píše theguardian.com.

Najmenej 40 cestujúcich a posádky z lode Roald Amundsen bolo pozitívne testovaných na nový koronavírus. Úrady sa snažia kontaktovať stovky cestujúcich z posledných dvoch arktických plavieb, ktoré loď už absolvovala.

Štyria členovia posádky v MS Roald Amundsen boli v piatok hospitalizovaní v nórskom prístave Tromsø. Neskôr im bola diagnostikovaná choroba dýchacích ciest. Testy ukázali, že nakazených bolo aj ďalších 32 zo 158 zamestnancov. Avšak 178 cestujúcich malo dovolené opustiť loď v Tromsø, čo spustilo komplexnú operáciu na ich lokalizáciu, aby sa zabránilo prípadnému rozšíreniu choroby. Doteraz sa zistilo, že štyria z 387 cestujúcich, ktorí cestovali na spomínanej lodi boli infikovaní vírusom, uviedol Nórsky inštitút verejného zdravia (FHI) a obec Tromsoe. „Očakávame, že v súvislosti s týmto ohniskom sa vyskytne viac infekcií,“ uviedla Line Vold z FHI. Cestujúcim bolo povedané, aby sa izolovali.

Dvaja strážcovia boli zranení počas povstania väzňov v americkom štáte Georgia (VIDEO)

Firma The Hurtigruten line, ktorá vlastní loď MS Roald Amundsen, ako aj ďalších 15 plavidiel, sa v polovici júna stala prvou spoločnosťou, ktorá sa po trojmesačnej prestávke vrátila k okružným plavbám.

Hovorca FHI na otázku, či úrady už lokalizovali a testovali všetkých potenciálne infikovaných povedal: „Všetkým cestujúcim boli zaslané správy. Teraz sa snažíme overiť, či informácie boli prijaté a či im porozumeli.“ V marci bola loď Roald Amundsen uviaznutá na mori niekoľko dní s viac ako 100 cestujúcimi na palube, potom, čo Čile odmietla povoliť vstup do prístavu kvôli potvrdeným prípadom koronavírusu na lodi.

V Tichomorí cestujúcim na palube Paula Gauguina – zakotveného v Papeete na Tahiti – bolo po zistení Covid-19 na palube povedané, aby zostali vo svojich kajutách. Prvý prípad koronavírusu bol u posádky zistený keď sa Paul Gauguin plavil medzi ostrovmi Bora Bora a Rangiroa. Loď sa okamžite otočila a zamierila späť do svojho domovského prístavu. Nie je známe, koľko cestujúcich je na palube – počet turistov bol však znížený v rámci prísnych firemných nariadení – špecialisti na infekčné choroby však budú testovať každú osobu na palube.

Paul Gauguin sa znovu vydal na more 18. júla s domácimi cestujúcimi a 29. júla už bol schopný zobrať aj zahraničných hostí. Francúzska Polynézia otvorila svoje hranice všetkým národnostiam už 15. júla. Cestujúci do Francúzskej Polynézie musia absolvovať test na Covid-19, pričom krátko po príchode na ostrov sa vyžaduje ďalší test.

Aby zdiskreditovali NATO, hackeri uverejňujú falošné príbehy na skutočných spravodajských serveroch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info