Brexit spôsobuje odtok mozgov. Kvalifikovaní Briti sa sťahujú do EÚ
03 | 08 | 2020 I Mário Martinka

Britsko-nemecká štúdia odhaľuje obrovské zmeny v migračných vzorcoch občanov Spojeného kráľovstva od čias referenda z roku 2016


Brexit vyvolal exodus ekonomicky produktívnych ľudí zo Spojeného kráľovstva do krajín Európskej únie v rozsahu, ktorý by sa podľa podrobnej novej štúdie očakával iba v dôsledku veľkej hospodárskej alebo politickej krízy, píše theguardian.com.

Štúdia na základe kombinácie oficiálnych štatistík z celej EÚ a detailných rozhovorov s ľuďmi žijúcimi v Nemecku zistila obrovské zmeny v migračných vzorcov občanov Spojeného kráľovstva od referenda v roku 2016. Tieto vzorce sú v kontraste s väčšinou stabilnými vzorcami ostatných štátnych príslušníkov z 27 členských štátov EÚ.

Správa, ktorá vznikla ako výsledok spolupráce medzi Oxford in BerlinResearch Partnership - projektom, ktorého súčasťou je Oxfordská univerzita a štyri berlínske inštitúcie - a WZB Berlin Social Science Center, tiež odhalila „seizmický posun“ v počte občanov Spojeného kráľovstva, ktorí už žijú v zahraničí a ktorí sa mali rozhodnúť ísť o krok ďalej tým, že od roku 2016 získavajú cestovné pasy členských štátov EÚ. Toto dokazuje, že Brexit prinútil mnohých jednotlivcov k dlhodobým rozhodnutiam týkajúcich sa presunu do iných štátov EÚ.

Rusko odhalilo nové investičné projekty s Čínou v hodnote 20 miliárd dolárov
Ruské ministerstvo pre hospodársky rozvoj odhalilo šesť nových projektov s Čínou v celkovej hodnote 20 miliárd dolárov, informuje portál RT. Čítať ďalej
02 | 08 | 2020 | Marek Molnár


V štúdii sa uvádza, že migrácia z Veľkej Británie do krajín EÚ sa zvýšila o približne 30% v porovnaní s počtom migrujúcich pred Brexitom. Množstvo Britov žijúcich v iných krajinách EÚ, ktorí sa rozhodli získať cestovné pasy členských štátov EÚ, sa celkovo zvýšili o viac ako 500% a v Nemecku o 2 000%.

Dr. Daniel Auer, spoluautor štúdie, uviedol: „Tieto zvýšenia počtu ( žiadostí o pasy ) sú také veľké, aké by ste očakávali v časoch keď je krajina zasiahnutá veľkou hospodárskou alebo politickou krízou.“ Štúdia navyše zistila, že migranti zo Spojeného kráľovstva patria medzi najvzdelanejších a najskúsenejších, čo naznačuje, že Brexit spustil stabilný odtok najtalentovanejších a najproduktívnejších ľudí z Británie na európsky kontinent.

V Nemecku zarábali migranti zo Spojeného kráľovstva v roku 2019 v priemere 2 812 EUR mesačne, čím sa umiestnili hneď za migrantmi z Rakúska a z USA. V súčasnosti žije v EÚ približne 1,2 milióna britských občanov, z ktorých 120 000 až 150 000 žije v Nemecku. Od roku 2016 bolo udelené dvojité britsko-nemecké občianstvo 31 600 Britom: v roku 2019 došlo k 14 600 naturalizáciám v porovnaní so 622 v roku 2015. Približne polovica všetkých britských občanov žijúcich v Nemecku bude mať do konca roku 2020 duálne štátne občianstvo Spojeného kráľovstva a Nemecka.

Migranti si v Londýne založili tábor hneď vedľa prestížneho päťhviezdičkového hotela Hilton
Ako sa vysporiadať s bezdomovcami, to rieši asi každé väčšie mesto. V Európe si už niektoré mestá musia začať klásť otázku, čo s migrantmi. Originálne to vyriešili v Londýne, kde si na ulici Park Lane rozložila tábor skupinka prisťahovalcov, ktorá... Čítať ďalej
02 | 08 | 2020 | Timotej Dudka


Rozhovory s občanmi Spojeného kráľovstva žijúcimi a pracujúcimi v Nemecku ukázali, že Brexit ich prinútil k podstúpeniu rizika, ktoré pred Brexitom považovali za neakceptovateľné. Britská akademička vo veku štyridsiatich rokov s mladou rodinou, ktorá sa prisťahovala v júli 2016 povedala vedcom: „Referendum sa udialo a my sme okamžite zmenili názor na kúpu domu v Bristole. Celé naše rozhodnutie o emigrácii sa týkalo výsledku referenda.“

Väčšina opýtaných, ktorí odišli, súhlasila so znížením alebo zmrazením mzdy. Niektorí mali problém si nájsť prácu. „Stále som nenašiel prácu, čo nie je to, čo som očakával. […] Náklady na presun z osobného a finančného hľadiska je vždy ťažké predvídať a začínam rozmýšľať nad tým, či som nepodcenil súvisiace riziká,“ uviedol Britský pracovník v oblasti IT, ktorý migroval v októbri 2019 so svojou manželkou a tromi deťmi.

Spoluautor štúdie, Daniel Tetlow dodal: „Pozorujeme nový fenomén sociálnej migrácie a redefinujeme, čo to znamená byť britsko-európskym. V roku 2019 boli Briti tesne za Turkami, čo sa týka počtu ľudí, ktorí prijali nemecké občianstvo. Toto číslo mnohonásobne prevyšuje iné národnosti ako Poliakov, Rumunov, Iračanov alebo Sýrčanov, od ktorých by ste inak mohli očakávať, že sa budú horlivo uchádzať o nemecké / európske občianstvo.“

Dve výletné lode plné koronavírusu iba pár týždňov po uvoľnení opatrení
Ohniská Covid-19 boli zaznamenané na MS Roald Amundsen v Nórsku a Paul Gauguin na Tahiti Čítať ďalej
03 | 08 | 2020 | Mário Martinka