HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V pondelok má komisia vyberať nového šéfa Špecializovaného trestného súdu

Ilustračné foto - TASR

V pondelok 3. augusta sa na pôde ministerstva spravodlivosti uskutoční výberové konanie, z ktorého by mal vzísť nový predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

O post šéfa tohto súdu prejavili pôvodne záujem doterajší predseda Michal Truban a tiež sudcovia Ján Buvala, Ján Hrubala a Igor Králik. Králik sa však v máji kandidatúry z rodinných dôvodov vzdal.

Uchádzači v rámci výberu najskôr predstúpia pred päťčlennú komisiu a v prípade ich odporúčania bude mať definitívne slovo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa zákona však nemusí vybrať ani jedného z kandidátov odporučených komisiou.

Grendel aj Pellegrini sú za povinné očkovanie proti koronavírusu

Do pôsobnosti ŠTS spadajú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu. Súd sídli v Pezinku, pracovisko má aj v Banskej Bystrici. Tam sídlia sudcovia pre prípravné konanie súdu, ktorí rozhodujú napríklad o väzobnom stíhaní obvinených.

Po tom, čo sa doterajšiemu predsedovi Michalovi Trubanovi skončilo začiatkom júna jeho funkčné obdobie, súd vedie podpredseda Roman Púchovský.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info