HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

S úzkosťami a depresiou sa v čase mimoriadnej situácie stretla takmer tretina študentov

Ilustračné foto - Pixabay

Takmer tretina študentov pociťovala v čase mimoriadnej situácie stretla úzkosť a depresiu.

Z prieskumu Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) ďalej vyplynulo, že skoro polovica študentov pociťovala počas trvania mimoriadne situácie nadmerný stres zo školy.

Do prieskumu sa zapojilo takmer 3 500 študentov z 23 vysokých škôl. Predseda Filip Šuran pre média pri predstavovaní prieskumu uviedol, že téma duševného zdravia študentov bola doteraz tabu a je potrebné sa o nej rozprávať.

V čase sociálnej izolácie, keď boli všetky školy zatvorené a výučba bola dištančná malo možnosť s niekym sa porozprávať 74 percent opýtaných. Avšak každý štvrtý opýtaný študent túto možnosť nemal. Pocitom osamotenosti často trpelo skoro 27 percent respondentov.

Viac ako 23 percent študentov bude potrebovať finančnú pomoc

Nadmerný stres pociťovalo takmer 48 percent respondentov a skoro 39 percent cítilo malý záujem niečo robiť. Podľa Šurana môže byť nadmerný stres zo školy pre študentov problémom, ak sa dlhodobo hromadí. Depresívne a bezmocne sa cítilo takmer 29 percent opýtaných a úzkosť z budúcnosti pociťovalo 32,8 percenta študentov zapojených do prieskumu.

Podľa agentúry aj rady sa takýmto prejavom dalo predísť aj pomocou lepšej komunikácie či cez ponuku psychologickej poradne. S aktívnym prístupom vysokej školy pri prevencii a psychologickej pomoci sa však stretlo 16 percent vysokoškolákov. Šuran poznamenal, že metód a systémov je viac a je potrebné vybrať ten najvhodnejší. „Ten prvý krok je to vôbec mapovať a začať sa o tom rozprávať, lebo doteraz nám chýbajú o týchto veciach dáta,“ konštatoval.

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie nového koronavírusu. Materské školy a prvý až piaty ročník základných škôl sa mohli otvoriť od 1. júna. Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl sa do lavíc mohli vrátiť 22. júna. Štátne záverečné skúšky sa na vysokých školách organizovali prezenčne za prísnych hygienických opatrení alebo online formou.

V koalícii zatiaľ nie je zhoda na podobe reformy volebného systému

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info