HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rusko sa zaväzuje „recipročne“ reagovať na európske sankcie v súvislosti s hackerskými aktivitami

Russia USA
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Európska únia ukladá sankcie jednotlivým Rusom vrátane ruskej vojenskej spravodajskej jednotky za ich údajné zapojenie do rôznych hackerských aktivít. Moskva sankcie označila za „neopodstatnené“ a naznačila zrkadlovú reakciu, informuje portál RT.

„Je zrejmé, že nepriateľské kroky EÚ neostanú bez našej reakcie. Ako vieme, všetko v diplomacii je recipročné,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Vo štvrtok EÚ zaradila na čiernu listinu štyroch ruských jednotlivcov a jednotku špeciálnych technológií ruskej vojenskej spravodajskej agentúry (GRU), ktorú Brusel obviňuje zo spáchania kybernetických útokov. Sankciami boli postihnuté aj viacerí štátni príslušníci a subjekty z Číny a Severnej Kórey.

EÚ sankcionovala jednotku ruskej vojenskej spravodajskej agentúry a ďalších za hackerské aktivity

Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinenia podľa medzinárodného práva odmietlo a označilo ich za „neopodstatnené“ a nezákonné. Moskva uviedla, že sankcie boli uzákonené „pod istou zámienkou“ a boli prísne politicky motivované.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva uvítalo úsilie o sankcie a pochválilo sa, že v skutočnosti, keď EÚ ešte neurobila krok, identifikovala týchto „škodlivých činiteľov“ ako prvá. Dodala, že Spojené kráľovstvo, ktoré teraz opustilo blok, bolo „v popredí úsilia o zavedenie režimu EÚ pre počítačové sankcie“.

Aby zdiskreditovali NATO, hackeri uverejňujú falošné príbehy na skutočných spravodajských serveroch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info