fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA SLOVENSKO

Ľudia nechcú prísť o gastrolístky, v obehu je petícia

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Po tom, ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO) začala nahlas hovoriť o rušení stravných lístkov, odštartoval podnikateľ a aktivista Ľubomír Sečkár petíciu za ich zachovanie. Podľa neho majú gastrolístky viac výhod ako nevýhod. 

Premiér Matovič začal o rušení gastrolístkov hovoriť už koncom mája. Podľa neho by bolo vhodnejšie, aby ľudia radšej dostávali príspevok na stravovanie a štát by ich zrušením mohol ušetriť až 80 miliónov eur. 

Ak by návrh na zrušenie straveniek napokon prešiel, zamestnanci by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) mohli dostať na výber. No plánované zmeny nevyhovujú každému a mnohí si myslia, že gastrolístky sú benefitom, ktorého by sme sa nemali vzdať, píše denník Nový čas. 

„Viedol som diskusiu so zamestnancami, odborármi, aj zástupcami gastro prevádzok. Dozvedel som sa veľa pádnych argumentov, prečo je potrebné stravné lístky zachovať. Otázka stravovacích poukážok sa dotkne každého. Najhorší bude dopad na sociálne slabšie skupiny,“ tvrdí podnikateľ Sečkár. 

Mazurek si odmietol dať v banke „náhubok“. Pracovníčku, ktorá ho vyhodila, chcú odmeniť

Podľa Sečkára, ktorý sa už roky angažuje v sociálnej sfére, majú stravenky hneď niekoľko výhod. Nemôže na ne siahnuť exekútor, nepočítajú sa do platu, dostanú ich aj ľudia s najnižším príjmom a do rúk zamestnanca sa dostanú skôr, ako výplata. 

Petícia za ich zachovanie je podľa Nového času už v obehu a za niekoľko hodín ju stihlo podpísať viac ako tritisíc ľudí. Medzi ľuďmi sa však nachádza aj petícia za odmrazenie príspevku na stravovanie pre zamestnancov z dielne Energeticko – Chemického odborového zväzu (ECHOZ). 

Ten si myslí, že štát by mal dostatočne reflektovať stúpajúce ceny potravín na trhu a gastrolístky by namiesto rušenia mali stúpnuť na hodnote. O tom, či gastrolístky v obehu napokon zostanú, bude vláda rozhodovať na jeseň tohto roka. 

Kiskovci sú nevybuchnutá mína

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info