HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vysokoškolsky vzdelaní uchádzači reagujú najčastejšie na ponuky, na ktoré stačí maturita

Ilustračné foto - TASR

Uchádzači s vysokoškolským vzdelaním reagujú častejšie na ponuky, ktoré požadujú maturitu ako na inzeráty, pri ktorých treba univerzitný titul. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk.

„Dôvodom však môže byť najmä to, že na Slovensku až toľko práce pre vysokoškolákov nie je,“ uvádza sa v tlačovej správe. V tomto roku požaduje titul z vysokej školy zhruba 21 percent pracovných ponúk. Do tohto podielu sú pritom započítané všetky stupne vysokoškolského vzdelania. „Ak sa pozrieme na to, koľko ponúk požaduje magisterský alebo inžiniersky titul, ide iba o desatinu inzerátov,“ upozorňuje Profesia.

Zamestnávatelia vyžadujú najčastejšie maturitu. Z celkového počtu ide o takmer 41 percent pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Druhým najčastejším požadovaným stupňom vzdelania je stredoškolské bez maturity. Tento stupeň uvádzajú zamestnávatelia v 21 percentách inzerátov. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka reagovalo aspoň na jednu ponuku práce celkovo 29 515 uchádzačov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sú súčasťou databázy životopisov pracovného portálu.

Obvinili opitého šoféra, ktorý zrazil dve deti a jedno z nich zomrelo

„Počet ponúk, ktoré požadovali akékoľvek vysokoškolské vzdelanie, bol počas 1. polroka len zruba 19 400,“ upozornila Profesia. Najčastejšie išlo o ponuky práce so špecifickým zameraním ako je učiteľ, programátor, finančný analytik, IT analytik či IT konzultant, teda o pozície, na ktoré spĺňa podmienky špecifická skupina uchádzačov. Aj to môže byť podľa Profesie dôvod, prečo uchádzači s vysokoškolským titulom reagujú častejšie na „stredoškolské“ ponuky ako na tie „vysokoškolské“.

Počas prvého polroka tohto roka až 76 percent vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov zareagovalo aspoň na jednu ponuku práce, ktorá požadovala strednú školu. Na aspoň jednu ponuku práce, ktorá požadovala vysokoškolské vzdelanie, zareagovala iba zhruba tretina uchádzačov s univerzitným titulom. Uchádzači pritom mohli reagovať na viacero typov ponúk.

Odlišnejšia je situácia pri uchádzačoch s maturitou. „Najväčšia časť, teda 68 percent, si počas prvého polroka hľadala prácu, ktorá vyžadovala aspoň maturitu alebo nadstavbu,“ uvádza sa v tlačovej správe. Pomerne vysoký podiel však zaznamenala Profesia aj pri uchádzačoch s maturitou, ktorí reagovali aspoň na jednu ponuku práce, na ktorú stačilo základné vzdelanie. Z celkového počtu išlo až o 46 percent.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info