HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecký parlament schválil zákon o kontrole sociálnych sietí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan / TASR (AP)

Turecký parlament v stredu schválil kontroverzný návrh zákona, ktorý poskytne vláde širšiu kontrolu nad sociálnymi sieťami. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Na základe novej legislatívy budú musieť mať platformy ako Facebook a Twitter v Turecku miestnych zástupcov a budú musieť vyhovieť nariadeniam tureckých súdov o odstránení určitého obsahu, inak im bude hroziť vysoká pokuta. Kritici tohto opatrenia sa obávajú dosahu nového zákona na slobodu slova.

Schválená legislatívna norma je zameraná na sociálne siete s viac než miliónom jedinečných návštev denne, pričom tiež nariaďuje, aby sa servery s dátami tureckých užívateľov nachádzali v Turecku. Predmetný návrh zákona predložila v parlamente vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a jej nacionalistický partner MHP, ktoré majú v parlamente väčšinu. Návrh schválili po rozprave, ktorá sa začala v utorok a trvala do stredy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v júli prisľúbil sprísnenie vládnej kontroly sociálnych médií po tom, ako podľa jeho slov používatelia internetu „s temným srdcom“ inzultovali tureckého ministra financií Berata Albayraka a jeho manželku Esru – prezidentovu dcéru – po narodení ich štvrtého dieťaťa.

Turecko pozastaví ťažobný prieskum v spornej oblasti Stredozemného mora

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info