HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rusko plánuje masové očkovanie proti Covid-19 začiatkom roku 2021

Ilustračné foto: TASR/DPA

Špičkový ruský vedec tvrdí, že krajina bude schopná vyrobiť dostatok vakcíny proti Covid-19 na celoštátnu imunizáciu už začiatkom roku 2021. Varuje však, že to bude nejaký čas trvať, kým bude možné správne zmerať jej účinnosť, informuje portál RT.

Alexander Sergejev, prezident Ruskej akadémie vied, varuje pred príliš skorým vyhlásením víťazstva. Prehlásil, že bude potrebné sledovať protilátky vo vakcíne najmenej po dobu šesť mesiacov.

„Keď hovoríme o hromadnom očkovaní populácie, o desiatkach a stovkách miliónov dávok očkovacej látky, bude to samozrejme vyžadovať čas,“ vysvetlil pre portál TASS.

„Povedal by som, že ak pôjde všetko v poriadku, ako plánujeme a ako plánujú veľké spoločnosti v iných krajinách, bude to pravdepodobne možné začiatkom budúceho roka,“ dodal prezident Ruskej akadémie vied.

Američanov zaujíma Čierne more! Rusi už tretí krát za menej ako týždeň odprevadili americké špionážne lietadlo (VIDEO)

Vedec je veľmi opatrný, pokiaľ ide o vyhliadky hromadného očkovania proti koronavírusu. „Vývoj vakcín bude dlho trvať. Uvidíte, že ak chcete dokázať, že kandidátska vakcína, ktorú ste vyvinuli, skutočne funguje, potom by klinické testy takejto vakcíny mali trvať aspoň šesť mesiacov,“ zdôraznil.

„Pokiaľ ide o niektoré rozhodnutia o mobilizácii, je prirodzené, že keď je potrebné urobiť niečo rýchlo na ochranu rizikových skupín, na ochranu lekárov pracujúcich v tzv. Červenej zóne, práca sa môže urýchliť,“ dodal Sergejev.

Doteraz bolo v Rusku potvrdených 818 120 prípadov Covid-19, pričom ide o štvrtú najnakazenejšiu krajinu na svete. Z tohto ochorenia sa vyliečilo vyše 600 000 pacientov. Najnovšie údaje Ruska naznačujú, že majú 13 354 obetí, čo je v celosvetovom rebríčku jedenáste miesto.

Británia má prvú mačku nakazenú koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info