HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Jemenskí separatisti sa vzdávajú plánov na autonómiu na juhu krajiny

Na ilustračnej archívnej snímke Hutskí šiitskí povstalci skandujú slogany počas bojov v Jemene / TASR (AP)

Jemenskí separatisti v stredu oznámili, že odstupujú od vyhlásenia samosprávy na juhu krajiny, a zaviazali sa realizovať s vládou uzavretú mierovú dohodu sprostredkovanú Saudskou Arábiou. Podľa agentúry AFP to uviedol hovorca separatistov.

Južná prechodná rada (STC) „oznamuje, že odstupuje od vyhlásenia samosprávy“, aby umožnila realizáciu dohody o zdieľaní moci známej ako Rijádska dohoda, napísal hovorca Nizár Chajtam na sociálnej sieti Twitter.

V zdĺhavej vojne proti šiitským povstalcom, húsíom, sú vláda a STC technicky spojencami, avšak separatisti na juhu, ktorý bol v minulosti samostatnou krajinou – Južným Jemenom -, sa usilujú o opätovné odtrhnutie. Tieto ich snahy dočasne pozastavila dohoda o deľbe moci, podpísaná vlani v Rijáde.

STC však 26. apríla tohto roku vyhlásila v južnom Jemene autonómiu, obviňujúc vládu z neschopnosti plniť si svoje povinnosti a „sprisahania“ proti požiadavkám separatistov. Najnovšie však v stredu STC deklarovala, že sa vzdáva plánov na autonómiu a bude implementovať dohodu, podľa ktorej sa separatistická STC začlení do jemenskej vlády spolu s ďalšími silami z juhu a všetky ozbrojené zložky budú teraz priamo kontrolované vládou. Nová vláda by mala vzniknúť do 30 dní.

Ekvádor bije na poplach kvôli obrovskej čínskej rybárskej flotile pri Galapágoch

Rozbroje medzi vládnymi silami a juhojemenskými separatistami výrazne ohrozovali jednotu bloku proti húsíom, predstavovali aj riziko ďalšej destabilizácie tejto najchudobnejšej arabskej krajiny sveta a zosilňovali obavy, že Jemen sa môže úplne rozpadnúť.

Jemen sužuje vojna, v ktorej proti sebe bojujú šiitskí povstalci podporovaní Iránom a vládne jednotky medzinárodne uznávaného prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího. Na strane prezidentovi verných síl od roku 2015 bojuje koalácia na čele so sunnitskou Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi.

Konflikt v Jemene si už vyžiadal tisíce ľudských životov. Podľa údajov OSN spred dvoch rokov v ňom zahynulo najmenej 10.000 ľudí, iné zdroje však odhadujú, že o život mohlo prísť až 50.000 Jemenčanov. Boje v Jemene vyvolali aj vážnu humanitárnu krízu.

O parazitujúcej Amerike (Valentin Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info